Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Silivri modeli tarım ne getirir? - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » ÇiğdemSubaşı
ÇiğdemSubaşı ÇiğdemSubaşı
gundemgazetesi22@gmail.com
Silivri modeli tarım ne getirir? 25.3.2019 - 11:08:24
31 Mart’a sayılı günler kaldı… Adaylar daha fazla oy için kıyasıya rekabette. Edirne halkının oyunu alacak projeler, vaatler peş peşe geliyor. Her platformda projelerini anlatan adayların arasında ilgi çekici bir konuşma vardı geçen haftalarda…CHP’nin Edirne Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan’ın Enver Aysever’in televizyon programında anlattıklarından bahsediyorum. Tarımla ilgili projesini detaylı bir şekilde bu programda dile getirdi Gürkan. “Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın tarım politikalarını çok beğeniyorum. Birlikte karar aldık, Silivri’den başlayarak, buna Çatalca’yı da dahil ederek tüm Trakya’ya, siyasi parti ayrımı yapmaksızın tüm belediye başkanlarını davet ederek, bir ‘Trakya Tarım Üst Birliği’ kurmak istiyoruz ve Trakya topraklarını tarımsal sit alanı ilan ettirmek istiyoruz.”

Gürkan’ın Silivri modeli tarım projesini duyar duymaz Google’a ışınlandım. Arama motoruna Özcan Işıklar yazınca tarıma ilişkin devrim niteliğinde uygulamalar döküldü. Sayıyorum:

Silivri Belediyesi olarak 2017-2018 öğretim yılında Türkiye’nin ilk özel Tarım Lisesi’ni eğitim dünyasına kazandırmış. Yüzde yüz burslu olan öğrencilere İtalya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde staj yapma imkanı sağlamış. Eğitimi her kesime yayarak çalıştaylar ve kurslar düzenliyor.

Türkiye’nin önde gelen traktör, tarım alet ve ekipmanları, gübre ve tohum üreticisi firmaları üreticilerle bir araya getiren Tarım Fuarı’na ev sahipliği yapıyor.

Tarım arazilerini “tıbbi ve aromatik bitki ekme” şartıyla çiftçilere ve üretim yapmak isteyen girişimcilere düşük fiyata ihale yolu ile kiraya veriyor. Bu kişilere sadece arazi vermekle kalmıyor. Sertifikalı kurslar ve ziraat mühendisleriyle üreticilere bilgi desteği sağlıyor.

Sürdürülebilir Tarım Projesi oluşturarak Tarım Üretim Araştırma Merkezi kurdu. Bu sayede gıdanın Silikon Vadisi’ni kuracak altyapıyı hazırlıyor. Yakında İstanbul’u besleyecek gıdayı tek başına Silivri’de üretecek.

Peki bunu nasıl başardı? Önce yanlış olanları düzeltmekle işe başlamış Özcan Işıklar. 900 kilometrelik bir yeşil alana sahip olan Silivri’yi ranttan korumak için projeler üretmiş. Toprakları çiftçilere açarak daha fazla tarım için kolları sıvamış. Çiftçiye ayçiçeği ve buğdayın dışında katma değeri yüksek ürünlere yönlendirerek daha fazla gelir sağlayacak alternatifler üretmiş. Halkı Silivri’nin tarımla gelişebileceğine ikna ederek bilimsel çalışmalar yapmış.

9 yıl önce başlanan çalışmalarla yetiştirilen ürünlerin marka haline gelebildiğini görünce çalışmalara hız katmış. Tarım Lisesi’nin ardından şimdi hedefte Yaşam Bilimleri Üniversitesi var. Silivri’nin arazilerini yağmalamaya çalışanlara karşı tarım gücüyle karşı koyarak mücadelede elde ettiği başarıyla dünyada örnek proje olarak gösteriliyor.

Kısacası “İstanbul’da tarım mı olur” diyenlere nasıl olacağını göstermiş Silivri. Şimdi bu başarılı modeli Edirne’ye taşıyacağını söylüyor Recep Gürkan… Hatta Özcan Işıklar ile el ele vererek Trakya’ya yaymayı hedefliyor. “Trakya topraklarını Silikon Tarım Vadisi yapmak istiyoruz. Özcan Işıklar’la Hollanda’ya gidip inceleme yaptık. Orada yapılan muhteşem işler var. Biz de yapabiliriz” diyen Gürkan tarımda bu örnek modellerle ilerleyecek. Edirne’nin tarım gücünü işsizliğe çare olarak da gören Gürkan’ın şu sözleri ilgi çekiciydi: “Bu olmaz mı? Bu mümkün. Ben bir çiftçi çocuğuyum. Cumhuriyet’in sayesinde milletvekili oldum. Cumhuriyet’in sayesinde belediye başkanı oldum. Bana bunu sağlayan o çiftçi ailenin topraktan ürettiği değer ve o ekonomik imkan.”

Tarımdan elde edilen gelirlerle bugüne geldiğinin altını çiziyor bu sözlerle Gürkan. Bu gelirlerin bugün kat be kat artması mümkün. Eldeki verimli topraklar, teknolojik imkanlara bir de hazır bir proje eklenirse daha da parlak bir gelecek Edirne’yi bekliyor olabilir. Silivri modeli tarım başarıyla anıldığına göre böyle bir proje Edirne’ye tarımda devrim yaptırabilir. Yeter ki proje partilerin sahipliğinde kalmasın. Sandıktan hangi parti çıkarsa çıksın bu projeyi hayata geçirecek olan belediye başkanı tüm Trakya’da yeni bir kalkınma modeline yol açabilir.  

 Kaynak: ÇiğdemSubaşı 1411 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
Coğrafi işaret can simidi olacak 27.3.2019
Silivri modeli tarım ne getirir? 25.3.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 86
Facebook 104
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 265 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
O malum kişi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Dışlanan Oyunlar: 1) Reis Bey
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.