Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirne’yi soyuyorlar - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirne’yi soyuyorlar 19.3.2019 - 11:41:25
BTP Edirne Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçi, düzenlediği basın toplantısında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve CHP Edirne Fevzi Pekcanlı’ya yüklendi. Sedefçi, konuşmasında Pekcanlı’nın Edirne Belediyesi ile yıllık 8-10 trilyon alışverişinin olduğunu iddia ederek; “Bu adamlar Edirne’yi soyuyorlar” dedi. Toplantıda konuşma yapan Belediye Meclis Adayı Mustafa Sucu ise Pekcanlı’ya seslenerek; “Bu partinin içerisinde tarihe kimin ihanet çetesi olarak geçeceğinin açık göstergeleridir” sözlerine yer verdi.Edirne’yi soyuyorlar

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Edirne Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçi ve Belediye Meclis Üyeliği Adayları, 31 Mart Yerel Seçimleri çalışmaları ve projeleriyle ilgili basın toplantısı gerçekleştirdiler. ‘David People’ işletmesinde düzenlenen basın toplantısında Sedefçi’nin yanı sıra Belediye Meclis Üyeliği Adayları Süleyman Sucu ve Av. Mustafa Yüksel de konuşma yaptılar.

                Toplantıda konuşma yapan Sedefçi, Millet İttifakı (CHP-İYİ Parti) Edirne Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan’ın seçim çalışması sırasında çekilen ve Edirne’deki bir yerel gazetede yer verilen fotoğraflara dikkat çekerek; “Bu gazetenin sahibi, Sayın Başkan’ın askerlerinden bir tanesi. Gazete sahibi, benim zamanımda parası olmayan bir adamdı. 5 yılda zengin oldu, gazete sahibi oldu. Bu değirmenin suyu nereden geldi? Edirne bunları sorgulamalı. Bunlar ne bulurlarsa cebe atıyorlar. Yönetime geldiğimizde bunların hesabını soracağız. Bu fotoğraflar da Çavuşbey Mahallesi’nde Recep Bey’in mitingindendir. Fotoğraflarda enteresan bir şey var; aynı bina 2 defa yer almış. Fotoğrafları yan yana eklemişler. Böyle bir sahtekârlık var mı? Bu adam medya vasıtasıyla montaj fotoğraflarla halkı kandırarak ‘seçimi kazanıyorum’ havası yaymaktan başka bir şey yapmıyor. Sahtekârlığın belgesi budur” ifadelerine yer verdi.

                Sedefçi, konuşmasında Yıldırım Mahallesi’nde gerçekleştirilen bir düğün törenine Gürkan tarafından düğün sahiplerinin tehdit edilmesi sonucu katılamadığını iddia ederek; “Düğüne gidecektim ama düğüne haber salmış. ‘Hamdi Başkan buraya girerse aileden Edirne Belediyesi’nde çalışanların işlerine son veririm’ demiş. Böyle bir adamla karşı karşıyayız. Belediye Başkanı buna engel olamaz. Recep şu anda korkuyor, seçimi kaybetti ve saldırıyor. Engel olamayacaklar, halk bizim arkamızda” dedi.

“Bunların hesabını soracağız”

                Gürkan’ın seçim çalışmaları kapsamında ziyaret ettiği sanayi esnafından tepki görmesi üzerine ziyaretlerini yarıda bıraktığını iddia eden Sedefçi; “Bu yüzden kitaplarla, broşürlerle politika yapıyor. Bunlar kimin parası? Resmen halkın parasını harcıyor, suç işliyor. Halkın parasını siyasi amaçlı kullanıyor. Bez torbalar dağıttı. 285 bin TL’lik faturası var. Bu da halkın parasıdır. Karanlık bir insanla Edirne dans ediyor. Bunların hesabını soracağız” sözlerine yer verdi.

“Mal beyanını ver”

                Sedefçi, 2 hafta önce GÜNDEM’e mal beyanını gönderdiğini hatırlatarak; “Benim mal beyanım buradadır. Recep Bey bunu yapamıyor. Kara parasını ortaya çıkartmaktan korkuyor. Hodri meydan, sen de mal beyanını ver” dedi. Sedefçi, 31 Mart Yerel Seçimleri’nde en az yüzde 40 oy alacağını söyleyerek, projelerini açıkladı. Sedefçi, imar işlerinde müteahhitlerin 6 ay ile 1 sene arasında ruhsatname almak için bekletildiğini söyleyerek; “Edirne’de müteahhitler battı. 5 yıldır inşaat sektörü durdu. 2 bin tane inşaat işçisi işsiz. Yasal evrakları tam olması halinde 7 gün içinde müteahhitlere gerekli izinleri vereceğiz. Tüm inşaat sahiplerine de telefon numaramı vereceğim ve gecikme olursa beni aramalarını söyleyeceğim” ifadelerine yer verdi.

“Her mahalleye halk evi yapacağız”

                Edirne’deki trafik sorununu akıllı ışıklarla çözeceğini söyleyen Sedefçi; “Müthiş bir otopark sıkıntısı da var. Kent merkezine 2 bin araçlık otopark yapacağız. Cumartesi Pazarı’nı da yeni Pazar yeri olarak yapacağız. 7 gün boyunca hizmet verecek. Ayrıca Şükrüpaşa Mahallesi bir il kadar oldu. Orada da Pazar yeri yapmak zorundayız. 5 yıldan bu yana da altyapı ile ilgili halkla alay eden bir başkan var. 50 metre su borusu döşeyerek altyapıya başlamış olunmuyor. İnsanları kandıramazsın. Maksimum 2 yıl içinde Edirne’nin altyapı sorununu çözeceğiz. Tüm Edirne halkına ücretsiz internet yapacağız. Her mahalleye de belediye halk evi yapacağız. Halkın sıkıntısı varsa anında çözülecek. Su tahsilatlarını da bu halk evlerinde yapacağız” dedi.

“Halk otobüslerini ETUS ile çalıştıracağız”

                ETUS sisteminin çalışmadığını söyleyen Sedefçi; “ETUS’u mağdur etmeden halk otobüsleri sistemini Edirne’ye getirerek halkımıza yüzde 50 indirimle ulaşım sağlayacağız. Kayalı Köyü Barajı’ndan içme suyu projesini ben başlatmıştım. Recep utanmadan sahip çıkıyor. Yönetime geldiğimizde halkımıza damacana kalitesinde su vereceğiz. Kültür Merkezi başlatmıştım ama olduğu gibi bırakmış. Benim yaptığım şeylere dokunmuyor. 1 yıl içinde merkezi tamamlayacağız ve hizmete sunacağız. Selimiye Meydanı da rezillik durumda. Bunu da 1 yıl içinde meydanımızı tanzim edeceğiz. Biz bu seçimleri alacağız” sözlerine yer verdi.

Pekcanlı’ya cevap verdi

                Sedefçi’nin konuşmasının ardından toplantıda söz alan BTP Edirne Belediye Meclis Üyeliği Adayı Süleyman Sucu, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’ya tepki gösterdi. Sucu, Pekcanlı’nın sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiği ‘Sizi tarih Edirne’de CHP’nin ihanet çetesi olarak yazdı. O kapı size asla bir daha açılmayacak. İnsanları kandırmaktan vazgeçin’ paylaşımına cevap vererek; “Bu partinin tapusu Fevzi Pekcanlı’ya mı ait? Bu açıklama, bu kişinin partiyi nereye götürmek istediğinin göstergesidir. Halkın seçtiği CHP’li milletvekiline dahi parti toplantısında söz hakkı vermeyen şahıs, parti içerisinde demokrasi yerine dikta rejiminin yerleşmesini arzulamaktadır” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun sözlerini hatırlattı

                Pekcanlı’nın her türlü manipülasyona açık bir isim olduğunu söyleyen Sucu; “Gerek kurultay sürecinde 2 adaya da oy vererek ikiyüzlülük örneği gösterdiler ki bu bizim değil; Kemal Kılıçdaroğlu’nun ifadesidir. Bu tür şahısları Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu, ikiyüzlülükle suçladı. Edirne’yi tüm Türkiye’ye rezil eden ve Recep Gürkan’ın danışmanı konumunda olan bir utanç müsveddesinin, partililerin isteklerine rağmen 1. Sıra milletvekili olarak partiye kabul ettirilmesi, parti içerisinde bir müteahhidin temsilcisi konumunda olan bir şahsın 2. Sıra milletvekili adayı konumuna getirilmesi ve umduğunu bulamayınca da İl Genel Meclisi’nde ilk sıraya yerleştirilme çabası, damadı konumuna gelmesi beklenen ve düne kadar işsiz olan bir şahsın 3 seneden beri belediyeden aldığı maaş ile dil okulu sahibi olması. Bunları Edirne halkı sorgulamalıdır” ifadelerine yer verdi.

“Bütün ili ele geçirme projesi”

                Sucu, CHP kapısından hayatı boyunca hiç geçmemiş bir şahsın da kadınlara öncelik perdesi arkasında sadece soyadı yüzünden Belediye Meclis Üyeliği Adaylığında birinci sıraya konulduğunu söyleyerek; “Bu şahıs da bir müteahhitin gelinidir. ‘En çok yurt dışına çıkan Belediye Başkanları’ listesinde bulunan 2 kişinin tekrar aday yapılırken, Uzunköprü’nün çehresini değiştiren Sayın Enis İşbilen’in saf dışı bırakılması da Pekcanlı ve ekibinin ürünüdür. Bunlar partiyi düşünmüyorlar. Bu, dar kadro ile bütün ili ele geçirme projesidir. Bu partiye ömür boyu hizmet etmiş, partiden bir kuruş para almayıp cebinden para çıkarıp katkı yapmış Gürkan Güneser’in ve Edirne beyefendisi Şükrü Ciravoğlu’nun saf dışı bırakılması,  belediye içerisinde liyakat kanunlarını hiçe sayıp kendi eş ve dostlarını işe aldırmak, partiden gerek pilavcılık, gerekse yağcılık ile para kazanmak ve bunun gibi sayabileceğimiz yüzlerce utanç örneği, sanırım bu partinin içerisinde tarihe kimin ihanet çetesi olarak geçeceğinin açık göstergeleridir. Hesap sırası sana geldiğinde biz sana adil davranacağız” dedi.

“Ciravoğlu ile danışman olarak çalışacağız”

                Sucu’nun konuşmasının ardından toplantıda yeniden söz alan Sedefçi, CHP’de Edirne Belediye Başkan Adaylığı’na Şükrü Ciravoğlu’nun açıklanması durumunda 31 Mart Yerel Seçimleri’ne katılmayacağını Ciravoğlu’na aday adaylığı sürecinde bildirdiğini açıklayarak; “Şükrü Bey de çok mutlu olduğunu söylediler. Biz, tüm kalbimizde Şükrü Bey’in aday olmasını bekledik. Aday olsaydı asla bu ekip kurulmayacaktı ve Şükrü Bey’e destek verecektik. Adaylığı olmayınca da yeniden görüştük. Seçimi kazanmam halinde bana danışmanlık sözü verdi. Seçimden sonra Şükrü Bey ile Belediye Başkanı Danışmanı olarak çalışmayı düşünüyoruz” sözlerine yer verdi.

“Edirne’nin kurtuluş savaşı”

                Sedefçi, konuşmasında ayrıca Edirne Belediyesi ile CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı arasından yıllık 10 trilyonluk alışverişin olduğunu iddia ederek; “CHP’de Sayın Ciravoğlu, Sayın Güneser il başkanlığı yaptılar. Bu adamların, Edirne Belediyesi ile tek lira alışverişi olmadı. Ama tam tersine bu il başkanının, Edirne Belediyesi ile yaptığı alışverişlerde büyük paralar dönüyor. Yılda 8-10 trilyondan bahsediliyor. 5 yılda 35-40 trilyon alışveriş olduğu söyleniyor. Bunun neresi doğru? CHP il başkanı böyle bir duruma düşmek zorunda mı? CHP’yi böyle bir duruma sokmak kimin hakkı? Bu adamlar Edirne’yi soyuyorlar. Edirne’nin bu yaptığı kurtuluş savaşıdır. 31 Mart’ta Edirne’miz aydınlanacak” dedi.

“Edirne’nin parası nerelere gitti?”

                Toplantıda söz alan Av. Mustafa Yüksel ise Edirne Belediyesi Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yüksel, çocuk müzesine soruşturma başlatıldığına dair belgelerin olduğunu iddia ederek, yurtdışından getirilen malzemelerin fiyatlarının belediyede kayıtlı olduğunu söyleyerek; “Bunun üzerine yapım masrafları da eklendiğinde olabilecek en fazla maliyeti bize göre 500 bin TL’dir. Ben buna bile katılmıyorum. Şu anda fatura edildiğinde tam 11 buçuk katı, yani 5 milyon 500 bin TL gibi bir bedel ortaya çıkıyor. Bu bedel, dinazor parkını yapan kişiye ödenmiş durumda. Bu çok acıdır. Edirne’nin 5 trilyon parası nerelere gitti? Bu soruşturmayı yapanlar kesinlikle biliyorlar. Bize sızdırılan belgelere göre konuşuyoruz. Bizim konuştuklarımızın dışında bir ispatı varsa Başkan çıkıp konuşsun. Her ihalede, her satın almada, doğrudan temin yöntemiyle yapılan bütün satın almalarda maalesef bunlar gündemde. Edirne Belediyesi perişan edilmiş durumda. Harcamalar halkın yararına değil. Belirli yerlere, belirli kişilere, belirli şeyleri gönderme aracı haline dönüşmüş. Edirne’nin hizmete, dürüstlüğe ihtiyacı var” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından toplantı sona erdi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 2095 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi 30.5.2020
20 yıllık hasret bitti 20 yıllık hasret bitti 30.5.2020
Kitaplar dezenfekte edilip verilecek Kitaplar dezenfekte edilip verilecek 30.5.2020
Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette 30.5.2020
Korona tedbirli Cuma namazı Korona tedbirli Cuma namazı 29.5.2020
Kırkpınar kararı 5 Haziran'da Kırkpınar kararı 5 Haziran'da 29.5.2020
Selimiye’de şükür kurbanı kesildi Selimiye’de şükür kurbanı kesildi 29.5.2020
Ciğerciler açılışa hazırlanıyor Ciğerciler açılışa hazırlanıyor 29.5.2020
Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor 29.5.2020
Cuma’ya seccadenle gel Cuma’ya seccadenle gel 29.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yarın seçim olsa…
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Belediye bisikletle işe gidene para veriyor
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.