Edirne 18°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Emlakçılarda yeni dönem - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Emlakçılarda yeni dönem 7.3.2019 - 09:05:46
Edirne’de 15 yıldır Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanlığı’nı görevini yürüten Serhat Çeker, görevinden istifa ederek Edirne Emlak Müşavirleri Derneği’nin kuruluşunu gerçekleştirdiklerini açıkladı. Çeker, derneğin kurucu üyeleri Erhan Koçtürk, Sevil Şanverer, Ömer Kutlu, Derviş Kılınç, Rüknettin Gül, Mehmet Hus, Gürcan Altuğ ve Tuncay Koç’u kamuoyuna tanıttı. Çeker, toplantıda derneğin amaçlarından birisinin de Edirne Emlakçılar Odası’nın kuruluşunu gerçekleştirmek olduğunu ifade etti.Emlakçılarda yeni dönem

Edirne’de 15 yıldır Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanlığı’nı görevini yürüten Serhat Çeker, görevinden istifa ederek Edirne Emlak Müşavirleri Derneği’nin kuruluşunu gerçekleştirdiklerini açıkladı. Çeker, Lalezar Restoran’da düzenlenen toplantıda yeni kurulan derneğin yönetimini tanıttı. Çeker, derneğin amaçlarından birinin Edirne Emlakçılar Odası’nın kuruluşunu gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

                Toplantıda derneğin kurucu üyelerini de tanıtan Çeker, yaptığı konuşmada; “15 yıldan beri Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanlığı’nı yürütmekteyim. Edirne’de bir şube olarak kalmıştık. Ama emlak müşaviri olarak yılbaşından itibaren yeni çıkan yasamızda emlakçılık artık ciddi bir kuruluş ve meslek oldu. Ciddi bir meslek dalı olduğundan dolayı da sayımızın artması nedeniyle Edirne’de yeni bir oluşum yapmaya karar verdik. 1 aydan beri yapmış olduğumuz çalışmalarla Edirne Emlak Müşavirleri Derneği olarak yeni bir kuruluş yaptık” ifadelerine yer verdi.

                Edirne Emlak Müşavirleri Derneği’nin kuruluş amaçlarını açıklayan Çeker; “Bu kuruluşun amacı da hepimizi bir çatı altında toplayarak, ileriye doğru bir oda olma yoluna gitmektir. Çünkü Ticaret İl Müdürlüğü’nden almış olduğum sayıya baktığımda resmi kayıtlı olarak 250 kişiye ulaşmışız. Kayıtlı olmayan üyelerimiz de var. Bunları da ilave ettiğimizde ve ilçelerimizi de kattığımızda bizim ciddi bir şekilde üye sayımız olacak. Biz de bir ses getirelim, oda olma yoluna gidelim istedik. Çünkü birçok ilde emlak odası var. Dernekçiliği biraz daha ileriye götürmek istiyoruz. O yüzden bu girişimi yaptık. Arkadaşlarımız da bunu iyi karşıladılar ve böyle bir girişimi yapmaya destek verdiler. İyi bir çalışma ile derneğimizi kurduk. Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği’ne de bugünden itibaren istifamı verdim” dedi.

“Merdivenaltı emlakçıları sileceğiz”

                Çeker, konuşmasında derneğin kurucu üyelerini tanıtarak; “Derneğimizin kurucu üyeleri benimle birlikte Salih Erhan Koçtürk, Sevil Şanverer, Ömer Kutlu, Derviş Kılınç, Rüknettin Gül, Mehmet Hus, Gürcan Altuğ ve Tuncay Koç’tur. Dernek binamız olarak yeni bir yer oluşana kadar Çilingirler Çarşısı’nda ikamet ettiğim Mert Emlak’ı kullanacağız. Yarından itibaren üye kayıtlarına başlayacağız. Hızlı bir şekilde hareket ederek güzel bir oluşuma gitmek istiyoruz. Emlakçılık mesleğini, ciddi bir kuruluş altına getirmek istiyoruz. Merdivenaltı emlakçıları artık silmek gerekir. Yeni yasada da Taşınmaz Ticareti Yetki Belgelerimize müracaatlar başladı. Bu yıl içinde herkesin yetki belgesini alma zorunluluğu var. Bundan sonra herkes yetki belgesiyle işlem yapacak. Yetki belgesi olmayanlar emlakçılık yapamayacak. 5 yılda bir de yetki belgeleri yenilenecek. Ticaret İl Müdürlüğü’nden de görevliler gelerek ofislerinizi denetliyorlar. Onlar da uygunluğunu tespit ettikten sonra yetki belgelerinizi alıyorsunuz. Tapularda da bu belgelere bakılarak işlemler yapılacak” sözlerine yer verdi.

“Metrekare birim fiyatları arttı”

                Çeker, konuşmasında konut kredi faizlerine de dikkat çekerek; “Konut kredi faizleri en son 2,30-2,40’lara kadar yükselmişti. Ama yavaş yavaş iyileştirme yoluna gidildi. Şu anda 1,28’e kadar gerileme var. Daha önce konut kredisinin 0,98’e düştüğünü açıklayan bir banka oldu ama banka ile çalışan kredili müteahhitlerden ev almak kaydıyla verdiklerini öğrendim. Aradaki farkı da müteahhitten talep edecekler. Bu da konuta yansıyor ve konutun fiyatı artıyor. Edirne’de evlerin pahalı olduğu söyleniyor. Ama İstanbul ile kıyaslama yapıldığında İstanbul’da da semtten semte değişiyordu. Edirne’mizde de belediyemiz uzun zamandır arsa üretemiyordu. Arsa üretemediği için de arsaların metrekare birim fiyatları çok yükselmeye başladı. Maliyetler de arttı. Bugün demir 4 bin TL’ye kadar çıktı. Demir, çimento yükseliyor derken maliyetler yükseldi. Maliyetler yükselince de bunlar konutlara, inşaatlara yansıyor” dedi.

“Konut almanın tam zamanı”

                Çeker, maliyet ve metrekare birim fiyatlarının artmasına rağmen Edirne’de konut alma zamanı olduğunu belirterek; “Şu anda bakıldığında aslında tam konut alma zamanıdır. Şu anda piyasa çok sıkışık bir vaziyette, birçok insan dairesini satamıyor. Yanında çalıştırdığı bir sürü işçisi var ve ödemeleri gelmiş. Şu anki daire fiyatlarını görüştüğümüz birçok müteahhit var. 500 bin TL’ye sattıkları daire fiyatlarını 400 bin TL’ye kadar çektiler. Kenarda parası olan için tam konut alma zamanı diyebiliriz” ifadelerine yer verdi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 414 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Eğitime can güvenliği uyarısı Eğitime can güvenliği uyarısı 18.9.2019
Tıpta beyaz önlük heyecanı Tıpta beyaz önlük heyecanı 18.9.2019
Ayçiçeğinde ‘Dolar’ zararı Ayçiçeğinde ‘Dolar’ zararı 18.9.2019
Emekli astsubaylar göreve hazır Emekli astsubaylar göreve hazır 18.9.2019
Hozan Cane’ye hakaret cezası Hozan Cane’ye hakaret cezası 18.9.2019
Dünya temizliğine Edirne’den katkı Dünya temizliğine Edirne’den katkı 18.9.2019
Çeltik fiyatlarına ‘dip’ tepkisi Çeltik fiyatlarına ‘dip’ tepkisi 18.9.2019
Tek gişeli postane Tek gişeli postane 17.9.2019
Hem festivale, hem rapçilere çağrı Hem festivale, hem rapçilere çağrı 17.9.2019
Usulsüz avcılığa geçit yok Usulsüz avcılığa geçit yok 17.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 83
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 257 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
O çizgilere dikkat!
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.