Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yazlık cinayetine müebbet - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Enez
Yazlık cinayetine müebbet 26.2.2019 - 08:55:06
2016 yılının Ağustos ayında Enez’de bir yazlık sitede aralarında husumet bulunan komşu iki aile arasında çıkan bıçaklı kavgada 1 kişi ölmüş, 3 kişi de yaralanmıştı. Olaya ilişkin “Kasten öldürme”, “Suç delillerini yok etmek, gizleme veya değiştirme”, “Basit yaralama”, “Hakaret” ve “Tehdit” yargılanan 1’i tutuklu 3 sanık hakkında karar verildi.Yazlık cinayetine müebbet

Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Hasan O. , katılan sanıklar Cumaziye O. ve Matem K. ile avukatları katıldı. Öldürülen Fatmagül K.’nin kızı ve oğlu da katılan sıfatıyla duruşmada yer aldı. Katılan sıfatıyla duruşmada yer alan Aysun A. ve Merdin K., sanık Hasan O.’nun olayı tasarlayarak gerçekleştirdiğini ileri sürerek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

“İstemeyerek vurdum”

Öldürülen Fatmagül K.’nin eşi katılan sanık Matem K. de savunmasında “Hasan eşimi hunharca bıçakladı. Benim de boğazımı bıçakladı. Eşi bana hakaret etti. Ben de istemeyerek Cumaziye’ye vurdum. Ondan dolayı pişmanım” dedi.

Katılan sanık Cumaziye O.  da beraatını talep ederek, “Hiçbir suçum olmadığı halde cezalandırıldım. Matem K. yüzüme vurduğu için cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

“Planlanmış değil”

Tutuklu yargılanan sanık Hasan O.,aralarındaki husumetten dolayı Matem K.’nin kavga etmek için  bahane kolladığını ileri sürdü. Olay günü  Matem K. ve eşinin kendisinin evine girmeye çalıştığını, bu esnada kendisinin de meyve bıçağı ile savuşturmak amacıyla hamle yaptığını ifade eden Hasan O., “Planlanmış bir şey yoktu. Ben gaziyim. Başım belaya girmesin diye devletin bana verdiği silahı hibe ettim” dedi.

“Evimi basmasaydı, bunlar olmayacaktı”

Sanık avukatlarının savunmalarının ardından mahkeme heyeti sanıklardan son sözlerini sordu. Katılan sanık Matem K., beraatını talep ederek, “Ben orada eşimi bıçakladığını gördüm. Eşimi almaya gittim. Cumaziye bana hakaret etti. Ben de vurdum” dedi. Katılan sanık Cumaziye O. ise Matem K.’nin cezalandırılmasını talep ederek, “Ben kimseye bir şey yapmadım” dedi.

Tutuklu sanık Hasan O.  beraatını ve tahliyesini talep ederek, “Bu adam benim evimi basmasaydı, bu olaylar olmayacaktı” dedi.

Müebbet hapis

Mahkeme heyeti, verdiği karar arasının ardından açıkladığı kararında; sanık Hasan O.’nun Fatmagül K.’ye karşı “Kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına, verilen cezada herhangi bir indirim uygulanmamasına ve Hasan O.’nun tutukluluk halinin devamına karar verdi. Heyet, Hasan O.’nun Matem K.’ye karşı işlediği “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan ise 10 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. Heyet ayrıca, sanık Hasan O.’nun Fatmagül K. ve Matem K.’nin torunu Ç. E.’ye karşı işlediği “Hakaret” suçundan ise 4 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Heyet, Hasan O.’nun Matem K.’ye karşı işlediği iddia edilen “Tehdit” suçundan ise beraatına hükmetti.

Bin TL adli para cezası

Heyet, katılan sanık Matem K.’nin Cumaziye O.’ya karşı “Basit yaralama” suçundan 120 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına, suçun haksız tahrik altında işlenmesi sonucu indirim uygulanarak bin TL adli para ile cezalandırılmasına ve Matem K. hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.  Heyet, Matem K.’nin, Hasan O.’ya karşı işlediği iddia edilen “Hakaret”, “Tehdit” ve “Kasten yaralama” suçlarından ise beraatına hükmetti.

‘Hakaret’ten adli para cezası

Heyet, katılan sanık Cumaziye O.’nun “Suç delillerini yok etmek, gizleme veya değiştirme” suçundan beraatına; Matem K.’ye karşı işlediği “Hakaret” suçundan ise 2 bin 320 TL adli para cezası ile cezalandırılmasına ve hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. 

Olay

2016 yılının Ağustos ayında Enez’de bulunan bir yazlık sitede Hasan O. ve Cumaziye O. ile yan komşuları Matem K. ve Fatmagül K. arasından K. çiftinin torunlarının evlerinin önünde bisikletle dolaşarak gürültü yapmasına kızarak tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine tarafları araya giren koşular yatıştırdı. Fatmagül K., bir süre sonra konuşmak üzere O. çiftinin evinin önüne geldi. Konuşma sırasında yeniden tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine Hasan O., Fatmagül K.’yi karın ve göğsünden 6 kez bıçakladı. Eşinin kanlar içerisinde yere yığıldığını gören Matem K., Hasan ve Cumaziye O.’yu darp etti. Bu sırada Matem K. de çenesinden bıçaklandı. Ağır yaralanan Fatmagül K., kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, olayda yaralanan Hasan O. ise tedavisinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 

 

 

 

 Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 5331 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 102
Web Siteleri 156
Facebook 132
Twitter 11
Instagram 12
Youtube 14


Ankete 427 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.