Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Romanlara dilinden seslendi: Çıngar Namangava - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Romanlara dilinden seslendi: Çıngar Namangava 1.2.2019 - 12:12:59
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, bazı roman dernek ve federasyon başkanlarının birbirlerine karşı suçlamalara varan tartışmalarının kaygı verici olduğunu belirterek, “Bu durum Roman STK’lar için hoş olmayıp, Roman dernekleri birbirleri ile kavga ediyor görüntüsü vermekten başka bir işe yaramayacağını görmek gerekir. Çıngar Namangava (Romanesçe: Kavga istemiyorum)” dedi.Romanlara dilinden seslendi: Çıngar Namangava

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, son günlerde özel televizyonlardan ve sosyal medya üzerinden bazı dernek ve federasyon başkanları birbirlerine yönelik hoş olmayan söylem ve birbirlerini suçlamalara varan tartışmaları kaygı verici duruma geldiğine dikkat çekerek, “Bu durum Roman STK’lar için hoş olmayıp, Roman dernekleri birbirleri ile kavga ediyor görüntüsü vermekten başka bir işe yaramayacağını görmek gerekir. Sonuç olarak Roman STK’ların niteliksiz ve işe yaramayan dernekler olduğu göze çarpar. Kamunun derneklere olan güvensizliğini daha da artırır” dedi.

“Başkanlarının dertleri Romanlar değil”

                Eskiden siyasetçiler Roman mahallelerine iner, Romanların oylarını almak için çeşitli vaatlerde bulunurlardı diyen Şallı, “Şimdilerde yerel seçime iki ay kala Roman derneklerinin çoğu siyasi partilerde işbirliğine girip Romanların oylarını partilerine kazandırmanın telaşı içindeler. Kimi ileride milletvekili olabilme veya belediyelerde sandalye kapma peşinde. Asıl mesele; hedeflerine ulaştıklarında Romanlara olumlu yansımalar yaratabilme şansları olabilecek mi? Bunun yaşanmış örneklerine bakıldığında pek mümkün görünmüyor. Görünen, bir yerlere gelenin ekonomik yaşantısının değiştiğidir. Açık net bir şekilde ifade ediyorum. Genel olarak Roman dernek, federasyon konfederasyon başkanlarının dertleri Romanlar değildir. Kendilerine siyasette alan açmak, cebini doldurmanın peşinde olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Hatta siyasi parti bile hikâye” diye konuştu.

“Romanlara değil, partilere çalışıyorlar”

31 Mart 2019 yerel ve mahalli seçimlere iki ay kala sosyal medyada da görüldüğü gibi Roman dernek başkanlarından çoğu harıl harıl çalıştığı dile getiren Şallı, “Başkanlardan il il, ilçe ilçe gezenler var. Yolları açık olsun. Roman sivil toplum örgütlerinin geneli demokratik bir düzende Romanların hak temelli çalışmalarında yerini alamadığı görülmektedir. Roman vatandaşlara yönelik sosyal politika üretmek değil, kendi çıkarlarına yönelik politika ürettiği bilinen bir gerçektir. Siyasette var olmak isteyen arkadaşlar önce şunu bilmelidir. Federasyon, konfederasyonları kendi aralarında kümelenmiş olup, Roman toplumunun sorunları ile ilgilenmeyi bırakmış, özünden kopmuştur. Partiler bu kişilere yer verecek mi? Partilerin aradığı özellikler bu kişilerde var mı? Eğitim, deneyim, liyakat gibi. Hiç kimse büyük hayale kapılmasın arkasında çok büyük bir Roman vatandaş kitlesi yok ise, hayal kırıklığına gireceği gerçeğini göz ardı etmemek gerekir. Özellikle federasyonlar ve konfederasyonlar arasındaki kısır çekişmeleri, liderlik yarışlarının altında “ben olma” isteğinden kaynaklandığını herkes görüyor. Üzücü olan şudur; yoksulluğun, sosyal dışlanmanın ağır yükü altında ezilen Romanların durumu ortada iken, işimiz çekişmek, didişmek dernek başkanlarının özel yaşamını çekiştirmek hoş olmadığı kadar ahlâkide değildir. Dedikodu, hasetlik, fesatlık yerine birlikte mücadele etme yolunu bulmamız gerekir. Herkes kendi bölgesinde iyi çalışmalar üretmelidir” şeklinde konuştu.

“Bir örneği İstanbul’da yaşandı”

                Bu açıklamalara ilişkin bir örnek vermek istiyorum diyen Şallı, “Aklıma İstanbul’daki teneke mahalle geldi. İstanbul’da hiçbir Roman derneği veya federasyon başkanı 18 Roman aileye sahip çıkmadı. Sağır sultan duydu. İstanbul’daki Roman dernekleri mi duymadı? Bu ailelere İstanbul’da Roman olmayan bir bayan sahip çıktı. Davamız Roman davası, hizmet davası diyen Roman dernek başkanı arkadaşlar kusura bakmasınlar kimse inanmıyor. Nedeni; hak temelli çalışmalar yerini siyasi partilere odaklamaya döndü. Sayenizde bu güven kaybedildi. Bundan sonra hiç olmaz ise; dedikodu, hasetlik, fesatlıktan vazgeçilsin. Parti siyaseti bugün var, yarın olmayacak. Atı alan Üsküdar’ı geçecek. Siyasette hedefini bulamayanlar küsecek. Dernek başkanları eleştiriye açık olmalıdır. Ahlâki terbiyeden uzaklaşılmasın. Sosyal medya ve televizyon kanalları üzerinden tartışma asla olmamalıdır. Doğru ve dürüst olun. Birbirinize kötü söylemlerde bulunmayın ki, yarın birbirinizin yüzüne utanmadan bakasınız” dedi. 

 

 

 

 Kaynak: Haber Merkezi 461 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
AB’ye Edirne’den 2021 adımı AB’ye Edirne’den 2021 adımı 13.11.2019
Saadet Öğretmen tepkisi Saadet Öğretmen tepkisi 13.11.2019
2020 bütçesine mektuplu tepki 2020 bütçesine mektuplu tepki 13.11.2019
Tampon bölgede 2’nci gün Tampon bölgede 2’nci gün 13.11.2019
Edirne’ye bir festival daha Edirne’ye bir festival daha 12.11.2019
İlk tepki Şallı’dan İlk tepki Şallı’dan 12.11.2019
Üretici yağış bekliyor Üretici yağış bekliyor 12.11.2019
Türk-Bulgar fidan dostluğu Türk-Bulgar fidan dostluğu 12.11.2019
Kredi borcu intihara sürükledi Kredi borcu intihara sürükledi 12.11.2019
ETUS’ta zimmet iddiası ETUS’ta zimmet iddiası 12.11.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 86
Facebook 104
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 265 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
O malum kişi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Dışlanan Oyunlar: 1) Reis Bey
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.