Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Canalp büyük talihi açıkladı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Canalp büyük talihi açıkladı 9.1.2019 - 11:07:56
Edirne Valisi Ekrem Canalp, İl Genel Meclisi ziyaretinde meclis üyelerinin ilçe ve köylerde gerçekleştirilmesini istedikleri proje taleplerini dinledi. Canalp, toplantıda Edirne’deki yatırım çalışmalarına dikkat çekerken, Çanakkale 1915 Boğaz Köprüsü’nün tamamlanmasının ardından Edirne’nin ekonomine yansıyacak etkilerini açıklayarak; “Trakya’nın hinterlandı değişiyor. Şu anda Edirne olarak yeni bir ulaşım aksına kavuşuyoruz. Büyük bir talihi yaşayacağız” dedi.Canalp büyük talihi açıkladı

Edirne Valisi Ekrem Canalp, İl Genel Meclisi ziyaretinde Edirne merkez ve ilçelerinde gerçekleştirilecek yatırım çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Canalp, İl Genel Meclisi Üyelerinin Lalapaşa, ve Enez ilçesi ile ilgili yatırım projeleri isteklerine cevap verirken; Edirne’nin Balkanlara açılacak yeni bir ulaşım hattı ile yeni bir yatırım hattı olacağını söyledi.

Toplantıda İl Genel Meclisi Lalapaşa Üyesi Secaattin Uyur, Lalapaşa’ya bağlı köylerde yaşayan köy sakinleri için Canalp’e proje önerisinde bulundu. Uyur, köy sakinlerinin maddi gelir elde edebilmek amacıyla Edirne merkezdeki köylü pazarlarında satış yaptıklarını belirterek; Hamzabeyli Gümrük Kapısı’na yakın olan meralarda belirli günlerde köylü pazarlarının kurulmasını önerdi. Uyur’un önerisini yanıtlayan Canalp ise bölgede toplulaştırmanın devam ettiğini belirterek; “Toplulaştırma yapılırken belirli alanları bu şekilde eğer ayırabilirsek planlı ve projeli, çok büyüklüğü olmayan, senenin belirli dönemlerinde faaliyet gösteren, belli bir kalitede alanlar yapabiliriz. Bu da bölgedeki insanlara belli bir gelir sağlayacaktır. Bu proje her yerde olmaz ama bazı yerlerde olabilir” ifadelerine yer verdi.

Toplantıda söz alan İl Genel Meclisi Enez Üyesi Erol Açık ise Enez ilçesine bağlı 5 adet sahil köyünün 1/25 binlik planlarına dikkat çekti. Açık, planların 2009-2010 yıllarında meclisten geçerek Ankara’ya gittiğini ve planların akıbetinin belli olmaması nedeniyle yatırımcıların bölgede bir çivi dahi çakamadığını söyledi. Açık, Canalp’ten turizm alanlarının geliştirilmesi amacıyla destek beklediklerini belirtti. Açık’ın konuşmasına cevap veren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Alaaddin Uğurlu ise bölgenin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Turizm Gelişim Alanı ilan edildiğine dikkat çekerek; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın üst ölçekli planı hazırlayıp onaylaması gerekiyor ki biz de onu esas alarak diğer planları hazırlayalım. O yüzden şu anda biz hiçbir şey yapamıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işini bitirmiş. Planlar şu anda Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndadır. Biz de bekliyoruz” dedi.

“Planlama yapmak her zaman iyidir”

Uğurlu’nun açıklamasının ardından planlama ile ilgili bilgiler veren Canalp; “Planlama yapmak her zaman için daha iyidir. Buna plan hiyerarşisi deniyor. Üst ölçekli planlarla alt ölçekli planlar arasında belli bir hiyerarşi vardır. En tepede baktığınız zaman bölgesel planlama olarak çevre düzeni planları var. Çevre düzeni planlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapar. O planlar, birden fazla ili içerisine alınarak yapılabiliyor. Bir de ilçeleri düzenleyen planımız var. İlçe düzenleme planını biz yaptık. Edirne ölçeğine bakarsak, Edirne İl Özel İdaresi ile İl Belediyesi kol kola verdi, önce İl Genel Meclisi’nde sonra Belediye Meclisi’nde görüşüldü ve o haliyle tabiri caizse ete kemiğe büründü. Ondan sonra ise nazım imar planı geliyor. Bu planlar, 1/5 bin olarak ifade edilen planlardır.  Ondan sonra da 1/1000’lik uygulama planları gelir.  Bazen de yargısal süreçler araya giriyor ve davalar açılıyor. Açılan davalardan dolayı mahkeme süreçleri devam ediyor. Mahkemeler karar veriyor ama bu sefer de itiraz süreçleri başlıyor” sözlerine yer verdi.

Yatırımları engelleyen hata düzeltildi

Canalp, konuşmasında Edirne’deki yatırımların arttırılması amacıyla gerçekleştirilen çalışmaları açıklayarak; “Bir yatırımcı size geldiği zaman herkesin gözlerinin ışıldaması lazım. Bir yatırımcı geldiği zaman kaçırmayalım. Yatırım denildiği zaman istihdam demektir. İşi olmayan herkesin iş sahibi olması demektir. İşi olan insanların da daha üst düzeyde ücret sahibi olabilmesi için fırsat ortaya koymak demektir. Asgari ücretle çalışan bir insan, eğer iş piyasasında rekabet varsa kendisinin daha üst düzeyde ücret alabilmesi için bir fırsat doğar. Yatırım geldiği zaman bundan herkes bir şekilde olumlu etkilenir. İnanılmaz bir şey öğrendim. Yatırım talebi için insanlar geliyor ama bizim planlarımızdan kaynaklanan teknik bir sıkıntıdan, bir yazım hatasından yatırım yapamıyorlar. Plana yanlışlıkla yazılmış, bir tane sıfır atılmamış. Olmaması gereken, birbirine zıt çok net bir hataydı. Hemen ilk İl Genel Meclisi toplantısında sizlere sunuldu. Sizler de acilen o hatanın düzeltilmesi için kararı aldınız. Belediye Meclisi de aynı şekilde ilk toplantısında kararı aldı. Şu anda yatırımcı geldiği zaman imar planında yeterli alan sağlayamadığımızı söylemekten kurtulduk” dedi.

“Fırsatları kaçırmayacağız”

Kırklareli ve Tekirdağ’da tarım yatırımları gerçekleştiren bir yatırımcı ile Edirne’ye tarım yatırımı yapması amacıyla görüşmeler gerçekleştirdiklerini açıklayan Canalp; “Kırklareli ve Tekirdağ’da tarım yatırımları olan bir yatırımcı, Edirne’nin planlarından dolayı yatırım yapamıyordu. Bu sadece bir örnektir. Devlet olarak artık devlet eliyle belli kamu hizmetlerini yapıyor, belli altyapıyı sağlıyoruz. Ama esas itibariyle yatırımları özel kişilerden bekliyoruz. Özel İdare olarak kendi özel işletmemizi kurma gibi bir durumumuz yok. Bizim ihtiyacımız olan dışarıdan iyi yatırımcı bulabilmektir. Burada üretilmiş bir katma değer varsa da mümkün olduğunca Edirne’nin kendi iç dinamizmi içerisinde faaliyetlerini hızlandırabilmektir. Bu fırsatları kaçırmayacağız” ifadelerine yer verdi.

Kutuplaşma teorisini açıkladı

Canalp, konuşmasında Edirne ve çevresinde gerçekleştirilecek yatırımların iktisadi teorisini değerlendirerek; “Uluslararası iktisatta kutuplaşma teorisi diye bir teori vardır. Ülkelerin iktisadi durumunu anlatmak için geliştirilmiş bir teoridir. Ülkeler arasındaki ilişkileri anlatır. Ama bu teoriyi iller, bölgeler, ilçeler arası ilişkiye de koyun. Hatta köyler arası ilişkide de geçerlidir. Teorinin dediği şey şudur; eğer bir bölge veya bir ülke çok gelişirse, civarındaki sermayeyi, nitelikli insan gücünü, ilave katma değeri kendine çeker. Ne var, ne yok aynen bir girdap gibi olduğu gibi kendisine çeker. İstanbul’un hikâyesi de böyle bir hikâyedir. Türkiye’nin her yerinden sermayeyi aldı. Kutuplaşma teorisi bir şeyi daha söyler. Belli bir zaman geçtikten sonra sermaye ters döner ve etrafa yayılmaya başlar. Çorlu’nun, Çerkezköy’ün hikâyesi de bu etrafa yayılma hikâyesidir.  Bir zaman sonra bu yatırım talepleri taşmaya devam ediyor” dedi.

“Büyük bir talihi yaşayacağız”

Çanakkale 1915 Boğaz Köprüsü’nün tamamlanmasının ardından Edirne’nin ekonomine yansıyacak etkilerini değerlendiren Canalp; “Çanakkale Boğazı’na da belli bir otoban altyapısı ile beraber köprü kuruluyor ve Trakya’nın hinterlandı değişiyor. Ortaya yeni bir aks çıkıyor. Ulaşım aksları, belli yerleri kurutup, belli yerleri de ihya eder. Şu anda Edirne olarak yeni bir ulaşım aksına kavuşuyoruz. Büyük bir talihi yaşayacağız. Bu talih, köprüden ibaret bir şey değildir. Ulaştırma Bakanlığı’nın stratejik bakış açısında şu var; İstanbul üzerindeki ulaşım yükünü bu tarafa kaydırmayı planlıyorlar. Bundan sonra Ege Bölgesi’nin kuzeyi ve Marmara Bölgesi’nin güneyi dâhil olmak üzere yeni bir akış olacak. Biz, her zaman Balkanlara açılan kapı olduğumuzu söylüyoruz. Balkanlara açılan kapıya yeni bir aks doğuyor. Yeni bir gelişim alanı olacak. Burada da ışıkları yanıp dönen yerler Keşan, Uzunköprü, İpsala hattıdır. O bölgeler bunu çok daha bariz şekilde hissedecekler. Bunu çok organize şekilde planlayabilirsek ve yürütebilirsek yatırım talepleri düzenli şekilde gelir” sözlerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 614 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Çakırlar tren seferlerini sordu Çakırlar tren seferlerini sordu 20.11.2019
Edirne’de öğretmenlere kutlama yok Edirne’de öğretmenlere kutlama yok 20.11.2019
Erdoğan’a eğitimde şiddet mektubu Erdoğan’a eğitimde şiddet mektubu 20.11.2019
Edirne’de korkutan yangın Edirne’de korkutan yangın 20.11.2019
Sınırsız ticaret forumu Sınırsız ticaret forumu 20.11.2019
Umurbey’de liste delindi Umurbey’de liste delindi 20.11.2019
Dört okeyci, iki yancı Dört okeyci, iki yancı 20.11.2019
Ara tatilde trafik dersi Ara tatilde trafik dersi 19.11.2019
Konut satışında 43’ncü sıradayız Konut satışında 43’ncü sıradayız 19.11.2019
CHP’de seçime devam CHP’de seçime devam 19.11.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 106
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 269 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu kiralarla esnaf batırırsınız
Murat Savaş

Recep Duymaz
Dışlanan Oyunlar: 2) Reis Bey
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.