Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yüzümüze gözümüze bulaştırdık - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yüzümüze gözümüze bulaştırdık 9.1.2019 - 11:01:16
Edirne İl Genel Meclisi’nin Ocak ayındaki son toplantısında İl Özel İdaresi’nin Avrupa Birliği hibe programı kapsamında gerçekleştirdiği projeler dikkat çekti. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, İl Özel İdaresi’nin Köylere Hizmet Götürme Birliği ile Söğütlük’te gerçekleştirdiği projeyi yüzüne gözüne bulaştırdığını söyleyerek; “Proje, 658 bin Euro idi ama yüzümüzü gözümüze bulaştırdık. Şu anda Avrupa Birliği, bizden 58 bin Euro geri istiyor. Parayı İl Özel İdare ödeyecek” dedi.Yüzümüze gözümüze bulaştırdık

Edirne İl Genel Meclisi, Ocak ayının son toplantısını Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in yönetiminde gerçekleştirildi. Yoklama ve bir önceki toplantıya ait tutanakların okunması ile başlayan toplantıda; Plan ve Bütçe Komisyonu’nun sözleşmeli personel ücretlerinin belirlenmesi hakkındaki raporu, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu’nun Karadeniz havzası sınır ötesi işbirliği programı hakkındaki raporu, Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’nun karaçalı makinesi hakkındaki raporu, Araştırma ve İnceleme Komisyonu’nun il envanter tabloları hakkındaki raporu ve İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun yol boyu ticaret teşekkülü hakkındaki raporu sunularak karara bağlandı.

                Toplantı, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Halil İbrahim Bulak’ın sözleşmeli personel ücretlerinin belirlenmesi hakkındaki raporu sunumuyla başladı. Bulak, raporda İl Özel İdaresi’nin teknik uzman personel ihtiyacı nedeniyle birimlerinde 2019 yılı içerisinde tam zamanlı, kısmi zamanlı, sözleşmeli personel çalıştırılmasına devam edileceğini belirterek; “2019 yılında sözleşmeli olarak 12 mühendis, 2 mimar, 3 tekniker, 1 programcı, 1 ekonomist, 1 avukat, 1 şehir plancısı çalıştırılması uygun görülmüş olup, Maliye Bakanlığı’nca 2019 yılı sözleşmeli personel ücret skalaları yayınlanmadığından devlet memurlarına verilen ücret zammı baz alınarak sözleşmeli personellerin 2019 yılının ilk 6 ayı için maaşlarının mühendis 4 bin 387 TL, programcı 3 bin 515 TL, tekniker 3 bin 515 TL, mimar 4 bin 387 TL, ekonomist 2 bin 957 TL, tam zamanlı avukat 4 bin 291 TL ve şehir plancısı 4 bin 591 TL net olarak uygulanmasına komisyonumuzca karar verilmiştir” ifadelerine yer verdi. Bulak’ın sunumunun ardından Meclis Başkanı Geçmiş, raporu meclis üyelerinin onayına sundu. Meclis üyeleri, sözleşmeli personel ücretlerini oybirliğiyle kabul etti.

                Bulak’ın sunumunun ardından toplantıda İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Erdal Akgün, yol boyu ticaret teşekkülü hakkındaki raporunu sundu. Akgün, Edirne’nin Enez ilçesine bağlı Gülçavuş Köyü sahil kesiminde yer alan 162 ada 6 sayılı parsel üzerinde zemin kata ‘Unlu Mamuller Üretim ve Satış Yeri’, üst kata ise konut amaçlı yapı yapılabilmesi amacıyla, söz konusu parselin cephe aldığı sahile inen ana yolun yol boyu ticaret olarak teşekkül ettiğinin İl Genel Meclisi’nce karar altına alınması konulu teklifi sundu. Akgün, Gülçavuş Köyü sahil kesimine inen yolun, yol boyu ticaret olarak teşekkül ettiğine komisyon tarafından karar verildiğini açıkladı. Akgün’ün sunumunun ardından Meclis Başkanı Geçmiş, raporu meclis üyelerinin onayına sundu. Meclis üyeleri, ol boyu ticaret teşekkülü hakkındaki raporu oybirliğiyle kabul etti.

İl envanter tablolarını sundu

                Akgün’ün sunumunun ardından toplantıda Araştırma ve İnceleme Komisyonu Başkanı Enver Erkan, il envanter tabloları hakkındaki raporu sundu. Erkan, konuyla ilgili komisyon tarafından yapılan çalışmaları açıklayarak; “İl Köy Yol Ağı Envanter tablolarının ekli dosyada belirtilen köy içi yolları listesi icmal merkez ve ilçelere ait, 1. Derece Öncelikli Köy Yolları Tanıtım Listeleri İcmal merkez ve ilçelere ait, 2. Derece Öncelikli Köy Yolları Tanım Listeleri İcmal merkez ve ilçeler ile köy içi yollar ayrımında tasnif edilerek, uzunluk ve standartlarının güncelleştirilmiş köy yolları listelerinin uygun olduğuna komisyonumuzca karar verilmiştir” dedi. Erkan’ın sunumunun ardından Meclis Başkanı Geçmiş, raporu meclis üyelerinin onayına sundu. Meclis üyeleri, il envanter tabloları hakkındaki raporu oybirliğiyle kabul etti.

Karaçalı makinesinin çalışmalarını açıkladı

                Erkan’ın sunumunun ardından toplantıda Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Tuncay Aytın, karaçalı makinesi hakkındaki raporu sundu. Aytın, sunumunda meraların ıslahı ve çalılardan arındırılması için Edirne İl Özel İdaresi katkılarıyla İl Tarım Müdürlüğü kontrol ve sorumluluğunda kullanılmak üzere çalı biçme makinesi alındığını belirterek; “Meralardaki hayvan geçiş yollarını açmak amacıyla, çalı temizliği yapmak suretiyle ilimiz merkez ilçe ve köylerinde peyderpey çalışmıştır” sözlerine yer verdi.

“759 bin 920 TL’ye satın alındı”

                Aytın, karaçalı kesme makinesinin 2013 yılında ödeneği Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karşılanması ve ihalesi İl Özel İdaresi tarafından yapılması sonucunda 759 bin 920 TL’ye satın alındığını açıklayarak; “Şu ana kadar 46 köy ve beldedeki yaklaşık 16 bin 310 dekar mera alanı temizlenmiş olup, makine Çorlu’daki servis alanında bakım yapıldıktan sonra çalışmalarına devam edecektir” dedi. Aytın, karaçalı kesme makinesi ile temizleme yapılan köyleri açıklayarak; “2013-2018 yılları arasında Edirne merkez ilçeye bağlı Bosna, Büyükdöllük, Muratçalı,, Yolüstü, Yenikadın, Küçükdöllük, Hıdırağa, Kayapa, Elçili ve Hacıumur köylerinde; Lalapaşa ilçesine bağlı Taşlımüsellim, Demirköy, Tuğlalık, Büyünlü, Doğanköy, Sarıdanişment, Hamzabeyli, Dombay, Çakma ve Uzunbayır köylerinde; Süloğlu ilçesine bağlı Tatarlar, Domurcalı ve Geçkinli köylerinde; Uzunköprü ilçesine bağlı Karayazı, Saçlımüsellim, Çalıköy, Salarlı, Bayramlı ve Kadıköy köylerinde; İpsala ilçesine bağlı Hacıköy, Pazardere, İbriktepe, Karaağaç, Aliçopehlivan ve Koyuntepe köylerinde; Keşan ilçesine bağlı Lalacık, Akhoca, Kılıçköy, Gündüzler, Kozköy, Küçükdoğanca ve Beğendik köylerinde; Havsa ilçesine bağlı Taptık, Yolageldi, Oğulpaşa ve Bostanlı köylerinde temizleme çalışmaları yapılmıştır” ifadelerine yer verdi.

Akbulut’tan ‘istikrarsız’ çıkışı

                Aytın’ın sunumunun ardından toplantıda söz alan İl Genel Meclisi Uzunköprü Üyesi Nedret Akbulut, karaçalı temizleme makinesinin son durumunu ve çalışmalarının devamlılığını sordu. Akbulut, makinenin tamirde ve istikrarsız olduğunun öğrenildiğini belirtti. Akbulut’un sözlerine tepki gösteren Komisyon Başkanı Aytın, makinenin son durumu ile ilgili raporda açıklama yaptığını ifade etti. Aytın, karaçalı kesme makinesinin sorumluluğunun Tarım İl Müdürlüğü’nde olduğunu söyledi.

“Görevini yapmamış izlenimi var”

                Aytın’ın sunumunun ardından konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Meclis Başkanı Geçmiş, karaçalı kesme makinesinin İl Özel İdaresi tarafından 759 bin 920 TL’ye satın alındığını belirterek; “Bugün belki de fiyatı 1 buçuk trilyon olmuştur. Fakat 5 yıl çalışma neticesinde yalnızca 45 köyde temizleme çalışması yapılmış. Yani verimli değil. Ciddiyetle üzerine düşülmemiş ve kenarda tutulmuş. Uzunköprü, Keşan, Enez ve İpsala bölgesine çok fazla gidememiş. 5 yılda en azından 254 köyün hepsini bir defa dönmesi gerekirdi. Bu konudaki rapora göre Tarım İl Müdürlüğü görevini yaptığı izlenimi yaratmıyor. Biz, hem mazot konusunda, hem de makine alımında her türlü katkıyı verdik. Ama çalışma konusuna baktığımızda 5 yılda 45 mera temizliği çok zayıf kalıyor” dedi.

“3 dönemde 1 tane proje yapabildik”

                Geçmiş’in konuşmasının ardından toplantıda Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Özcan Tosun, Karadeniz havzası sınır ötesi işbirliği programı hakkında raporu sundu. Tosun, Edirne İl Özel İdaresi’nin üyesi olduğu Avrupa Bölgeler Meclisi’nin 1 Ekim 2018 tarihi itibariyle Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İşbirliği Programı’nın açıldığını belirterek, programın 31 Ocak 2019 tarihinde sona ereceğini açıkladı. Tosun, raporda program kapsamında hibeye uygun görülebilmek için ana ortaklar ile proje ortaklarında olması gereken özellikleri açıkladı. Tosun’un sunumunun ardından konuyla ilgili söz alan İl Genel Meclisi Merkez Üyesi Erdal Akgün, hibe programlarının ciddiye alınması gerektiğini söyleyerek; “3 dönemden beri 1 tane proje yapabildik. Sayın Valilerimizin de bu konulardaki bakış açısı çok önemlidir. Projelere ortak olmak lazım. İlimizin birçok ihtiyacı olduğu halde bir türlü dışarıya açılamadık. Kentimiz için büyük kazançlar sağlayacağını düşünüyorum” sözlerine yer verdi.

“AB, 58 bin Euro geri istiyor”

                Akgün’ün konuşmasının ardından açıklamalarda bulunan Meclis Başkanı Geçmiş, Söğütlük’te proje gerçekleştirildiğini hatırlatarak; “Proje, 658 bin Euro idi ama yüzümüzü gözümüze bulaştırdık. Şu anda Avrupa Birliği, bizden 58 bin Euro geri istiyor. Proje Köylere Hizmet Götürme Birliği ile yapıldı ama partneri İl Özel İdaresi olduğu için parayı Özel İdare ödeyecek. Ciddi projeler yaptığımız zaman gerekli katkıyı alıyoruz. Ama projeleri yüzümüze gözümüze bulaştırırsak geri dönüşümü oluşuyor. İnşallah daha iyi projeler yapacağız” dedi. Geçmş’in konuşmasının ardından toplantı sona erdi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 511 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
AB’ye Edirne’den 2021 adımı AB’ye Edirne’den 2021 adımı 13.11.2019
Saadet Öğretmen tepkisi Saadet Öğretmen tepkisi 13.11.2019
2020 bütçesine mektuplu tepki 2020 bütçesine mektuplu tepki 13.11.2019
Tampon bölgede 2’nci gün Tampon bölgede 2’nci gün 13.11.2019
Edirne’ye bir festival daha Edirne’ye bir festival daha 12.11.2019
İlk tepki Şallı’dan İlk tepki Şallı’dan 12.11.2019
Üretici yağış bekliyor Üretici yağış bekliyor 12.11.2019
Türk-Bulgar fidan dostluğu Türk-Bulgar fidan dostluğu 12.11.2019
Kredi borcu intihara sürükledi Kredi borcu intihara sürükledi 12.11.2019
ETUS’ta zimmet iddiası ETUS’ta zimmet iddiası 12.11.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 86
Facebook 104
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 265 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
O malum kişi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Dışlanan Oyunlar: 1) Reis Bey
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.