Edirne 27°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Av yeri cinayetinde 27,5 yıl - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Süloğlu
Av yeri cinayetinde 27,5 yıl 6.12.2018 - 09:51:46
Yaklaşık iki yıl önce Süloğlu’nun Geçkinli köyü göletinde çıkan ve cinayetle biten “av yeri tartışması” davasında karar verildi.Av yeri cinayetinde 27,5 yıl

2016 yılının Aralık ayında E. K. ve M. G., Süloğlu ilçesine bağlı Geçkinli köyü göletine avlanmak için gitti. Bir süre sonra avcıların yanına gelen köy sakini H. D. “Burada avlanamazsınız” diyerek iki arkadaşı gölet kenarından çıkarmak isteyince tartışma çıktı. Tartışma sırasında H. D., E. K.’yi av tüfeğiyle vurarak öldürdü. M. G.’nin jandarmaya ihbarda bulunması üzerine yakalanarak, çıkarıldığı mahkemece tutuklanan H. D., hakkında Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Kasten öldürme” ve “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçlarından dava açıldı.

Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasında “müşteki” sıfatıyla yer alan E. K.’nin yakınlarının avukatı ile müşteki M. G.’nin avukatı, tutuklu sanık H. D. ve avukatı da duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında; tüm dosya kapsamı dikkate alındığında sanık H. D.’nin “Kasten öldürme” ve “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçlarını işlediği sübut bulunduğundan, H. D.’nin eylemlerine uyan TCK’nın 81. ile TCK’nın 81. ve 35. maddeleri gereğince ayrı ayrı cezalandırılmasını talep etti. Duruşma savcısı mütalaasında ayrıca sanık H. D.’nin tutukluluk halinin devamını talep etti.
“Haksız tahrik hükümleri uygulansın”

Mütalaaya karşı beyanda bulunan sanık avukatı olayda kasıt olmadığını ileri sürerek, “Ancak maktule yönelik taksirle adam öldürme vardır. Bu da boğuşma kaynaklı silahın patlamasından kaynaklanmıştır. Boğuşma esnasında tetiğin kim tarafından çekildiği de belli değildir. Müvekkilin bir hedef gözetmesi ve kastının olmadığı açıktır” şeklinde konuştu. Sanık avukatı, sanık H. D.’nin katılan M. G.’ye karşı “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan beraatını talep ederken, sanığın maktul E. K.’ye karşı eyleminin ise “Taksirle adam öldürme” olduğunu düşündüklerini ifade ederek, söz konusu eylemde haksız tahrikin olduğunun açık olduğunu ifade etti.
“Kastım yoktur”

Sanık H. D. de son savunmasında ölenin ailesinden özür dilediğini belirterek, “Ben kimseye bilerek ya da isteyerek ateş etmedim. Olay kazadır daha önce de belirttim. Dayak yedim, darp edildim. Kendimi savunma amaçlı arabadan tüfeği alıp gelmelerini engellemeye çalıştım. M. G.’nin tüfeğe sarılması sonrası şahsın vurulduğunu fark ettim. Arabaya geldim. M. G. arabada kalan fişekleri de patlattı. Daha sonra hızlı bir şekilde giderek jandarmaya olayı anlattım. Ben birisini vurmuş olsam neden jandarmaya gideyim. Şahit de bırakmazdım. Suçlamayı kabul etmiyorum. Kesinlikle kastım yoktur. Adalete güveniyorum” dedi.
Takdiri indirim

Mahkeme heyeti, aranın ardından açıkladığı kararında sanık H. D.’nin maktul E. K.’yi kasten öldürdüğü sübut bulduğundan eylemine uyan TCK’nın 81/1 maddesi gereğince müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Sanık hakkında koşulları bulunmadığından “haksız tahrik” hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığına karar veren heyet, verilen cezada “takdiri indirim” uygulayarak cezayı 25 yıl hapis cezası olarak kararlaştırdı.
Başkandan şerh

Heyet, sanık H. D.’nin müşteki M. G.’ye yönelik “Silah ile tehdit” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına ve sanığın hükmen tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme heyeti başkanı, verilen karara H. D.’nin katılan M. G.’ye yönelik eyleminin “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçunu oluşturduğu ve sanığa bu suçtan ceza verilmesi yönünde muhalefet şerhi koydu. Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 5131 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 100
Web Siteleri 154
Facebook 131
Twitter 11
Instagram 11
Youtube 14


Ankete 421 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.