Edirne 17°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Mozart’tan Kondallı’yasenfoni yolculuğu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Mozart’tan Kondallı’yasenfoni yolculuğu 9.11.2018 - 09:57:24
Balkan Senfoni Orkestrası, sanatseverler tarafından her yıl beğeniyle takip edilen devlet konservatuvarı konserlerinin 2018-2019 sezonunu “Mozart’tan Kondallı’ya” konseri ile başlattı. İki bölümden oluşan konserin ilk bölümü Mozart bestesi ile başlarken; ikinci bölümde Atatürk Oratoryosu bestekârı, Cumhuriyet dönemi ikinci kuşak bestecilerinden NevitKondallı’nın ‘Telli Turna’ süiti ile devam etti.Mozart’tan Kondallı’yasenfoni yolculuğu


Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Balkan Senfoni Orkestrası, 2018-2019 konser sezonunu “Mozart’tan Kondallı’ya” konseri ile açtı. Devlet Konservatuvarı Sanat ve Eğitim Merkezi’nde düzenlenen konsere Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcıları Hastane Başmüdürü Ahmet Sezgin ve Öğr. Gör. Hakan Akıncı, akademisyenler, öğrenciler ve sanatseverler katıldılar.

Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Ahmet Hamdi Zafer şefliğinde, 2 bölümde gerçekleştirilen konserin ilk bölümünde, yeni neslin en başarılı piyanistleri arasında gösterilen Aksel Başaran, Balkan Senfoni Orkestrası ile sahne aldı. Başaran, konserin ilk bölümünde Wolfgang Amadeus Mozart’ın 1785 yılında bestelediği piyano konçertosu no 21 eserini icra etti. İlk bölümün sona ermesiyle birlikte sanatseverler, solist Başaran ve Balkan Senfoni Orkestrası’nı ayakta alkışladılar.

Konserin ikinci bölümünde ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir’e taşınırken seslendirilen Atatürk Oratoryosu’nun bestecisi, Gılgamış Operası, Vincent Van Gogh Operası, Hürrem Sultan Balesi tanınan, Cumhuriyet dönemi ikinci kuşak bestecilerindenNevitKondallı’nın Telli Turna süiti ile başladı. Kondallı’nın1969 senesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın Anadolu gezilerinde seslendirilmek üzere bir eser ısmarlaması üzerine yazılan eserin icra edilmesinin ardından konserde, Hammâmizâde İsmail Dede Efendi tarafından bestelenen ve Osmanlı’nın ilk vals eserlerinden biri olan ‘Yine bir gülnihal’, Şef Oğuzhan Balcı düzenlemesi ile icra edildi. Konser, ‘Üsküdar’a giderken’ eserinin Mustafa Mehmandarov düzenlemesinin icra edilmesi ile sona erdi. Sanatseverlerin beğeniyle izlediği konserin ardından Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Şef Prof. Ahmet Hamdi Zafer ve piyanist Aksel Başaran’a çiçek takdim etti.

Trakya Bölgesi’nin ilk ve tek senfoni orkestrası olma özelliğini taşıyan ve 2006 yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yüksek lisans, sanatta yeterlilik ve öğretim üyelerinin katılmasıyla kurulan Balkan Senfoni Orkestrası’nda birinci kemanlarda Arş. Gör. Gülce Sevi Par, Göknur Bilgin, Ezgi Karabacak, Eylül Öztürk, Batuhan Kaymaz, Yasemin Sansı ve Bora Tarkum; ikinci kemanlarda Arş. Gör. Bahar Hoşcan, Erdem Günay, Emre Özlü, Arda Kurum, Simru Şimşek ve Barış Kenker; viyolalarda Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Öner Dinç, Fethiye Uysal, Mısra Konyar ve Barış Gül; viyolonsellerde Dr. Öğr. Üyesi Musa Eren İşkodralı, Dr. Öğr. Üyesi Tanju Araboğlu, Mert Özkan, Cansu Eray, Batuhan Işık, Ece Dikbıyık, Buğra Kaan Ayrancı ve Eylül Şenel; kontrbaslarda Öğr. Gör. Sela Can Dökmeci, Öğr. Gör. Sibel Göksel, Asal Altay ve Türkmen Ozan Tanış; flütlerde Dr. Öğr. Üyesi Çisem Önver Zafer, Öğr. Gör. Burcu Coşkun ve Tuğba Önver; obualarda Dr. Öğr. Üyesi Zerin Tan ve Özge Serbest; klarnetlerde Dr. Öğr. Üyesi Deniz Yavuz ve Öğr. Gör. Oktay Bağırov; fagotlarda Öğr. Gör. Hande Günalan ve Merve Kuşoğlu; trumpetlerde Arş. Gör. Ümit Çavuş ve Atalay Uyuay; kornolarda Öğr. Gör. Hristo Hristov ve Elif Hasekili; vurmalı çalgılarda Öğr. Gör. Oğuzhan Oğuz, Adnan Sever ve Yüksel Hasan Zurna sahne aldılar. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1027 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Trakya’nın sütü Çin yolcusu Trakya’nın sütü Çin yolcusu 27.5.2020
Tarihi çarşıda Fatih siftahı Tarihi çarşıda Fatih siftahı 27.5.2020
Hakim ve savcılar kuralarını çekti Hakim ve savcılar kuralarını çekti 27.5.2020
AK Parti, Kızılay’a destek verdi AK Parti, Kızılay’a destek verdi 26.5.2020
Kısıtlamada Edirneliye tam not Kısıtlamada Edirneliye tam not 26.5.2020
Dolu şaşırttı Dolu şaşırttı 26.5.2020
Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor 26.5.2020
Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı 25.5.2020
2 gün sonra ölü bulundu 2 gün sonra ölü bulundu 25.5.2020
Külliye açılışa hazırlanıyor Külliye açılışa hazırlanıyor 25.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pilavın altı tutar mı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Şeker bayramı
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.