Edirne 18°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Erdoğan’a Razgrad’dan teşekkür - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Erdoğan’a Razgrad’dan teşekkür 12.10.2018 - 09:28:36
Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı Edirne İl Müdürlüğü ile Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu işbirliğinde düzenlenen Gazeteci Değişim Programı’nın ikinci ayağında, Edirneli basın mensuplarının Razgrad Valisi Günay Hüsmen’i ziyaret etti. Hüsmen, toplantıda Türk-Bulgar kardeşlik bağlarının güçlenmesi amacıyla Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini temenni ettiklerini söyleyerek TİKA tarafından bağışlanan bir TIR dolusu kitap ve kırtasiyenin yanı sıra 5 adet engelli arabası için Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.Erdoğan’a Razgrad’dan teşekkür


Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı Edirne İl Müdürlüğü ile Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu işbirliğinde 2017 yılında başlayan ‘Gazeteci Değişim Programı’nın ikinci ayağı, Edirneli basın mensuplarının Bulgaristan’ın Razgrad ve Shumen illerine ziyaretleri ile devam ediyor. Bulgar basın mensuplarının Türkiye’yi ziyaretlerinin ardından devam eden projenin ikinci ayağında Edirne ve Tekirdağ’dan basın mensuplarının ilk durağı Razgrad oldu. Bulgaristan’ın tek Türk valisi olan Razgrad Valisi Günay Hüsmen ile görüşme gerçekleştiren basın mensupları, görüşmenin ardından İbrahim Paşa Camii’ni ziyaret ettiler. Razgrad il merkezinde de kısa bir gezinti yapan basın mensupları, Razgrad Valisi Günay Hüsmen ve Razgrad basın mensuplarının da katıldığı akşam yemeği ile ziyaretin ilk gününü tamamladı.

Sınıra yakın şehir gazetecileri arasında iş birliği imkanlarının tesis edilmesi ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen projede, Edirneli basın mensupları ilk ziyaretlerini Razgrad Valisi Günay Hüsmen’e yaptı. Hüsmen, Razgrad Valiliği toplantı salonunda basın mensuplarını ağırlarken; hem açıklamalarda bulundu, hem de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Toplantıda Bulgaristan Edirne Konsolosu AndonAndonov ve Razgrad Vali Yardımcıları, Edirne Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ender Aydın da yer aldılar.

“İlk adımı Razgrad ile Edirne attı”

Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren Hüsmen, Razgrad Valiliği ile Edirne Valiliği arasında imzalanan anlaşmaya dikkat çekerek; “2 devlet arasında ilk olarak bu adımı biz attık. Duyduğuma göre de artık diğer valiler de aralarında bu ilişkileri kuruyorlar. Edirne Valisi Günay Özdemir’e teşekkürlerimi sunuyorum. Kendisiyle çalışmaktan çok memnunum. Bulgaristan’da 28 vali bölgesi var. Razgrad Valisi olarak Bakanlar Kurulu tarafından atanıyoruz. Vali Yardımcılarımız da Başkanlık tarafından seçiliyor. 7 tane de belediyemiz var. Razgrad’da Türk, Bulgar, Ermeni, Çingene, Yahudi olmak üzere birçok milletten insanlar yaşıyor” ifadelerine yer verdi.

“İşsizlik sona erdi”

Hüsmen, açıklamalarında Razgrad’ın ekonomisini oluşturan fabrikalara dikkat çekerek, Balkanlar’daki fayans üreten en büyük fabrikanın Razgrad’ta bulunduğuna dikkat çekti. Razgrad’ta Bulgaristan devletinin resmi avcılık alanlarının da bulunduğunu söyleyen Hüsmen, 80 bin dönümlük alanda uluslararası yasal avcılık yapıldığını açıkladı. Bulgaristan’ın AB’ye üye olmasından bu yana çok büyük fabrikalarla üretim gerçekleştirmeye başladığını söyleyen Hüsmen, fabrikalarla birlikte işsizliğin sona erdiğini ve işçi bulmakta zorlandıklarını açıkladı.

“Sıcak ilişkiler basın ile oluştu”

Razgrad ve Edirne basın mensuplarının düzenlemeye devam edeceği projelerle başarılı olacağını söyleyen Hüsmen, basının 4’üncü güç olduğuna dikkat çekerek; “Bizim başbakanımız bugün basının birinci güç olduğunu söyledi. Basın, her yere çok çabuk ulaşabiliyor. Bugüne kadar Bulgaristan ve Türkiye arasında son dönemdeki kadar sıcak ilişkiler yoktu. Bunun da basın sayesinde olduğunu düşünüyorum. 2 devlet arasında Erdoğan ve Borisov’un da bu konuda anlaşmaları çok önemliydi” dedi.

Filibe ve Eski Cuma ile devam edecek

Hüsmen’in konuşmasının ardından toplantıda söz alan Razgrad Vali Yardımcıları da söz alarak Edirneli basın mensuplarını selamladılar. Toplantıda söz alan Edirne Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ender Aydın ise projenin ilk adımlarının bir yıl önce Razgrad Valiliği’nde atıldığını söyleyerek; “Başarılı yürüyen bu projenin sonunda yine bu ay içerisinde Filibe ve Eski Cuma ile ortak çalışmalara devam edeceğiz. Edirne Vali’miz Günay Özdemir de selam ve saygılarını iletmemizi istedi. Aramızda Edirne ve Tekirdağ’dan basın mensuplarımız var. Konukseverliğiniz için teşekkür ediyoruz” sözlerine yer verdi.

Erdoğan ve TİKA’ya teşekkür

Hüsmen, toplantının sonunda Türkiye’nin de Avrupa Birliği üyesi olmasını ve Türk-Bulgar kardeşlik bağlarının kurulmasını temenni ettiklerini söyleyerek; “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığına (TİKA) teşekkür ediyoruz. Bir TIR dolusu kırtasiye ve 5 adet engelli sandalyesi bağışladılar” dedi. Toplantıya katılan basın mensuplarına hediye takdim etti. Konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Hüsmen, İbrahim Paşa Camii ziyareti ve akşam yemeğinde de basın mensuplarına eşlik etti.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 724 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Eğitime can güvenliği uyarısı Eğitime can güvenliği uyarısı 18.9.2019
Tıpta beyaz önlük heyecanı Tıpta beyaz önlük heyecanı 18.9.2019
Ayçiçeğinde ‘Dolar’ zararı Ayçiçeğinde ‘Dolar’ zararı 18.9.2019
Emekli astsubaylar göreve hazır Emekli astsubaylar göreve hazır 18.9.2019
Hozan Cane’ye hakaret cezası Hozan Cane’ye hakaret cezası 18.9.2019
Dünya temizliğine Edirne’den katkı Dünya temizliğine Edirne’den katkı 18.9.2019
Çeltik fiyatlarına ‘dip’ tepkisi Çeltik fiyatlarına ‘dip’ tepkisi 18.9.2019
Tek gişeli postane Tek gişeli postane 17.9.2019
Hem festivale, hem rapçilere çağrı Hem festivale, hem rapçilere çağrı 17.9.2019
Usulsüz avcılığa geçit yok Usulsüz avcılığa geçit yok 17.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 83
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 257 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
O çizgilere dikkat!
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.