Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Kadın haklarında 153’üncüyüz” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“Kadın haklarında 153’üncüyüz” 8.10.2018 - 12:04:27
Edirne Belediyesi’nin bu yıl 6’ncısı gerçekleştirdiği Edirne Kitap Fuarı’nda okurlarıyla bir araya gelen yazar AretVartanyan, söyleşisinde Türkiye’deki kadın haklarına dikkat çekti. Vartanyan, söyleşisinde, kadını ezme çabasının erkeğin ezikliği olduğunu söylerken; Türkiye’nin kadın haklarında dünyada 161 ülke arasından 153’üncü olduğunu ifade etti. Vartanyan, söyleşinin ardından okurlarının kitaplarını imzaladı.“Kadın haklarında 153’üncüyüz”


Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilenEdirne Kitap Fuarı’nda renkli kişiliği ve hayata bakış açısıyla dikkat çeken yazarlardan AretVartanyan, düzenlenen söyleşi ile okuyucuyla buluştu. KipaAVM’nin ikinci katında bulunan yazar söyleşi bölümünde okuyucuları ile buluşan Vartanyan, söyleşisinde kadın haklarına dikkat çekti.

Vartanyan, konuşmasında her insanın bir tane hayatı olduğuna dikkat çekerek; hayatın toplum isteklerine göre mi, yoksa insan olarak mı yaşanması gerektiğini sorguladı. Türkiye’nin eğitim sorunundan önce özgüven sorunu ve değersizlik hissi yaşadığını belirten Vartanyan; “Doğduğumuz andan itibaren bize ne kadar değersiz olduğumuzu öğretiyorlar. Önce anne-baba, sonra mahalle. Toplumun istediği çocuk olmazsanız, sevilmezsiniz zannediyoruz. Ondan sonra da hayatı ben mi yaşıyorum, yoksa başkası mı? Gerçekten güçlü insan; eksisi, artısı, doğrusu, yanlışı ne ise onu açıkça ortaya koyan insandır” ifadelerine yer verdi.

İnsanın ulaşamayacağı hedef bulunmadığını söyleyen Vartanyan; “Bahane arıyorsanız çok var. Urfa’da Oxford yoktu ama Oxford’ta okuyan Urfalı çocuklar vardı. Şu anda neyi yaşıyorsan sen istediğin için var. Büyük şeylere gerek yok. Gerçekten aradığınız şey sevildiğinizi ve değerli olduğunuzu hissetmektir. Karşınızdaki insanların istediği gibi bir insan olduğunuzda sevileceğinizi düşünmeyin. Böyle bir şey yok. Sizi sevenler, olduğunuz gibi severler” dedi.

“Kadını ezme çabası erkeğin ezikliğidir”

Ataerkil ve az gelişmiş toplumlarda erkeğin hâkim olduğunu söyleyen Vartanyan; “Böyle bir şey yok. Kadını boyunduruğu altında gören; ‘otur’, ‘kalk’, ‘çıkamazsın’, ‘paranı ben vereceğim’ diyen şey ilişki değildir. Kimse, ‘kocam var’ diye kendini kandırmasın. Erkeğin, kadını ezme çabası; erkeğin ezikliğidir. Kadını aşırı kıskanan ve yaşamına müdahale eden erkek de bunu tamamen kendi özgüven eksikliğinden yapar. Kıskançlığın; psikolojide, sosyolojide, felsefede tek tanımı vardır. Kıskanan kişinin, kendi yetersizlikleri ve özgüven eksikliği. Kendi eşinin dekoltesine laf eder, başka birinin dekoltesini gördüğünde içine düşer” sözlerine yer verdi.

“Kadınlar başkaldırıyor”

9 farklı kadın örgütü ile çalıştığını söyleyen Vartanyan; “26 farklı marka ile kadın projeleri yapıyorum. Türkiye’nin dört bir yanında kadınlarla iletişim halindeyim. Artık kadınlar başkaldırıyor, kendine geliyor. Edilgen olmayı, köşede kalmayı, namusunu bile erkeğe emanet etmeyi bırakıyor. Kadın ve erkek eşitliği söz konusu dahi olamaz. Ne zamana kadar? Kız ve erkek çocuklarını eşit yetiştirinceye kadar. Erkek çocuğunu başka, kız çocuğunu başka yetiştirirseniz, ne o evlilikten, ne de o ilişkiden hayır gelir” dedi.

“Erkeği kirletmeyen kadını nasıl kirletiyor?”

Temel sorunlardan birinin de bekâret kavramı olduğuna dikkat çeken Vartanyan; “Diyelim ki evlilik öncesi ilişkiye sonuna kadar karşıyım. Ancak bakire bir kızla evlenmek isteyen erkeğe şunu sormak zorundayım ve o da bana cevap vermeli; ‘Sen de bakir misin?’ Erkeği kirletmeyen bu eylem, nasıl oluyor da kadını kirletiyor? Bu temel yanlışlar oturmadığı sürece kadın hakları olmaz. 8 Mart günü herkes; ‘Kadınlar çok değerli’ diye konuşur. O zaman somut şeyler görelim” ifadelerine yer verdi.

“161 ülke arasında 153’üncüyüz”

Türkiye’nin kadın haklarında 161 ülke arasında 153’üncü sırada olduğunu belirten Vartanyan; “Sonuçlara bakın. Ama kadınlar ses vermeli. İnsan haklarında 147’nci sıradayız. Uganda’nın yukarısındayız. Yapacak çok şey, gidecek çok yol var. Zengin, unvan sahibi olmuşsun ama insan olamamışsın. Ne değeri var? 8 tane diploma almışsın ama Dostoyevski’yi öğretmen zannediyorsun. Hayatında bir tane klasik okumamışsın, sinema ve tiyatro ile işin yok, nereye gideceksin? Dürüst, gerçek değilsin. Sevgi de böyle bir şeydir. Kendimizi sevgiden o kadar uzak görüyoruz ki” dedi.

“Parayı güç gördükçe insan olamayız”

31 Aralık 2018’de dünyanın ilk insan-robot evliliğinin gerçekleşeceğini söyleyen Vartanyan; “Biz neyi konuşuyoruz, insanlık neyi konuşuyor? Biz nerelerdeyiz?  Bir sene sonra mağazalarda sizi karşılayan robot tezgâhtarlar olacak. 2 sene içerisinde yollarda şoförsüz araçlar olacak. Dünya bunları konuşurken, insanlık buraya doğru koşarken; biz, günlük hayatta neleri konuşuyoruz. Bu, senin hayatındır. Bugüne kadar yaşadığınızı kaderiniz varsayalım. Bundan sonrası nasıl olacak? Birilerinden medet umarak ancak bir asalak ya da bir yalaka olabilirsin. Kendi göbek bağını kendin kesersen, hayatındaki her şey senin olur. Birilerinin sırtına binerek elde edilen başarının sonuçlarını son yıllarda görüyorsunuz. Bir şey çöküyor ve herkes yok oluyor. Parayı güç gördüğümüz sürece insan olamayız” sözlerine yer verdi.

“Artık kadınlar daha çok aldatıyor”

Erkeğin eve gelip, ayaklarını uzatıp, televizyon seyrettiği; kadınların ev aletleri gibi ev işi yaptığı şeye evlilik denilemeyeceğini söyleyen Vartanyan; Kadının erkeğe hizmet ettiği müessese evlilik değildir. Dolayısıyla kadınlar mutsuz. Türkiye’de 7 bölgedeki sosyo-ekonomik sınıfta kadınlarda aldatma oranları yüzde 56, erkeklerde yüzde 44’tür. Artık kadınlar daha çok aldatıyor. 17-22 yaş arasındaki genç kızlara sorduğumuzda; ‘Niye evleneceğim? Önce kariyerimi yaparım, aileme bakarım, sonra evlenirim’ diyor. Hayat gerçekten eşittir. Dolayısıyla hayata baktığımızda çözmemiz gereken konular mutlaka var. Ama bunları çözmemiz için öncelikle kendimizle barışmamız lazım. Önce sorumluluğunuzu görmeniz lazım” dedi. Söyleşi, Vartanyan’ın okur sorularını yanıtlamasının ardından sona erdi. Söyleşinin ardından Vartanyan, okurlarının kitaplarını imzaladı. 62 yayınevi ve 110 yazar yer aldığı Edirne Kitap Fuarı, 14 Ekim’e kadar devam edecek. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 778 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tarımın imkânsız tablosu Tarımın imkânsız tablosu 22.7.2019
Edirne'de kaza: 4 ölü, 2 yaralı Edirne'de kaza: 4 ölü, 2 yaralı 22.7.2019
Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi 22.7.2019
En doğal lokma En doğal lokma 22.7.2019
Sıfır Noktasında lezzet mutluluğu Sıfır Noktasında lezzet mutluluğu 22.7.2019
Eroinin sahibini açıkladı Eroinin sahibini açıkladı 22.7.2019
Genel kurulda davet krizi Genel kurulda davet krizi 22.7.2019
Kırsalın pazarına sıkı denetim Kırsalın pazarına sıkı denetim 22.7.2019
Kaçak telefonlar elçiliğindi Kaçak telefonlar elçiliğindi 22.7.2019
Atalarının izinde sinagog konseri Atalarının izinde sinagog konseri 19.7.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 53
Web Siteleri 78
Facebook 98
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 244 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Sıra kimde?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.