Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Hayvanseverlere birlik çağrısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Hayvanseverlere birlik çağrısı 5.10.2018 - 10:01:45
EDHAYKO, Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında basın açıklaması düzenleyerek Edirne’deki tüm hayvanseverleri aynı çatı altında birleşmeye davet etti. Basın açıklamasını okuyan EDHAYKO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yağmur Islattı, örgütlü çalışmanın Edirne’deki hayvanlara çok daha fazla fayda sağlayabileceğini söyledi.Hayvanseverlere birlik çağrısı


Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Demeği(EDHAYKO), 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında basın açıklaması düzenleyerek, hayvan maması dağıttı. Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen etkinliğe EDHAYKO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Dönmez, Başkan Yardımcısı Yağmur Islattı, Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gamze İşbilen Kalender ile dernek üyeleri katıldılar. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Başkan Yardımcısı Islattı, 4 Ekim’in Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu tarafından 1931 yılında Hayvanları Koruma Günü olarak ilan edildiğini belirterek; “Bugün, Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Demeği olarak bu vesile ile sizleri hayvan hakları konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Her türlü şiddetin ve ölümlerin arttığı şu dönemde, maalesef bu şiddetten en fazla etkilenen sahipsiz sokak hayvanları olmaktadır. Her gün; onlarca sokak hayvanı açlıktan, susuzluktan ölmekte, insanlar tarafından darp edilmekte ve hatta katledilmektedir” ifadelerine yer verdi.

Islattı, hayvanların eğlence malzemesi olarak sunulmaması gerektiğine dikkat çekerek; “Bunun yanı sıra sirklerde, yunus parklarında, hayvanat bahçelerinde hayvanlar, biz insanlara birer eğlence malzemesi olarak sunulmaktadır. Hiçbir hayvan, insanlığın eğlence unsuru olarak görülemez, bu muamele asla kabul edilemez. Ayrıca günümüzde birçok firma tarafından ne yazık ki hiçbir suçu olmayan hayvanlar, ‘deney’ adı altında işkence görmekte ve katledilmektedir. Bu durum tüm dünyanın utanç kaynağı olmakla beraber, birçok ülkede hayvan deneyleri yasaklanmış olmasına rağmen hayvanların çektikleri bu acıya da son verilememiştir” dedi.

“Avcılık süresiz yasaklanmalıdır”

Avcılık sonucu nesli tükenen ve tükenmekte olan hayvanlara da dikkat çeken Islattı; “ Ülkemizde dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde ‘spor’ adı altında yapılan avcılık sebebiyle de birçok hayvan nesli tükenmiş olup, birçoğunun da nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bugün vesilesi ile devletimizden beklentimiz; bir an önce avcılığın ülkemizde süresiz olarak yasaklanması, hayvanat bahçelerinin, sirklerin ve yunus parklarının tamamen kapatılmasını, hayvana şiddetin ve tecavüzün önüne geçilmesi için 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun ivedilikle değiştirilerek hayvana şiddete ağır cezalar getirilmesidir” sözlerine yer verdi.

“Aynı çatı altında toplanmaya davet ediyoruz”

Islattı, toplumların gelişmişlik düzeyinin hayvanlara nasıl muamele edildiği ile ölçüldüğünü belirterek; “İnsana şiddet eğilimin arttığı bu dönemde, insana şiddet uygulayan kişilerin önemli bir bölümünün hayvana şiddet uyguladığı bilinen bir gerçektir. Hayvana şiddetin önüne geçildiğinde, insana şiddetin de kademeli olarak azalacağı aşikârdır. Hayvanlar hisleri olan varlıklardır. Onların da tıpkı biz insanlar gibi acı çektiği, üzülen ve mutlu olan canlılar olduğu kanıtlanmıştır. Biz,Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Demeği olarak bunun bilincinde olan tüm Edirneli hayvanseverleri, bağımsız kurumları, yetkilileri 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü vesilesi ile aynı çatı altında toplanmaya davet ediyoruz. Birlikten her zaman kuvvet doğacağının bilincinde olarak, şehrimizde bu işe gönül vermiş tüm gönül dostlarını Edime Barınağı'na, Edirne Çöplüğüne ve şehir merkezlerindeki hayvanların beslenmelerinde gönüllü olarak çalışmaya çağırıyoruz. Edime Belediyesi, Edirne'de hayvan hakları için çalışan tüm dernek ve topluluklar, bağımsız gönüllüler olarak örgütlü çalışmayı gerçekleştirip şehrimizdeki hayvanlara çok daha fazla fayda sağlayabileceğimizin bilincindeyiz” dedi. Islattı’nın basın açıklamasının ardından hayvanseverler, hazırladıkları stantta Edirnelilere hayvan maması dağıttılar.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 436 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tarımın imkânsız tablosu Tarımın imkânsız tablosu 22.7.2019
Edirne'de kaza: 4 ölü, 2 yaralı Edirne'de kaza: 4 ölü, 2 yaralı 22.7.2019
Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi 22.7.2019
En doğal lokma En doğal lokma 22.7.2019
Sıfır Noktasında lezzet mutluluğu Sıfır Noktasında lezzet mutluluğu 22.7.2019
Eroinin sahibini açıkladı Eroinin sahibini açıkladı 22.7.2019
Genel kurulda davet krizi Genel kurulda davet krizi 22.7.2019
Kırsalın pazarına sıkı denetim Kırsalın pazarına sıkı denetim 22.7.2019
Kaçak telefonlar elçiliğindi Kaçak telefonlar elçiliğindi 22.7.2019
Atalarının izinde sinagog konseri Atalarının izinde sinagog konseri 19.7.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 53
Web Siteleri 78
Facebook 98
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 244 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Sıra kimde?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.