Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Geleceğe hayvansever eğitim - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Geleceğe hayvansever eğitim 5.10.2018 - 09:59:15
EDHAYKO, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında 75. Yıl İlkokulu 4’üncü sınıf öğrencilerine ‘Sokaktaki Can’ sunumu gerçekleştirdi. Geleceğin hayvanseverlerine hayvan bakımı, beslenmesi, barınması ve sorunlarıyla ilgili sunum yapan EDHAYKO Başkan Yardımcısı Yağmur Islattı, sunumun sonunda öğrencilerle hayvansever yemini etti. Etkinlikle çocuklara 180 adet hayvan maması ve hayvanların ağzından yazılan mektuplar dağıtıldı.Geleceğe hayvansever eğitim


Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (EDHAYKO), 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında 75. Yıl İlkokulu’nda ‘Sokaktaki Can’ konferansı düzenledi. EDHAYKO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Dönmez, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yağmur Islattı, Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gamze İşbilen Kalender ve Üye Emirhan Karışık’ın katıldığı konferansta, toplam 180 adet hayvanların ağzından öğrencilere yazılan mektup ve mama dağıtıldı

75. Yıl İlkokulu konferans salonunda 4’üncü sınıf öğrencileri için gerçekleştirilen etkinlikte Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yağmur Islattı tarafından gerçekleştirilen ‘Sokaktaki Can’ sunumunda sokak hayvanı tanımına dikkat çekerek; “Sokaktaki hayvanlar, genelde biz insanların sokaklara bıraktığı hayvanlar oluyor. Biz zamanında onları almışız, ilgilenmişiz ama sıkılmışız ve onları sokakta kaderlerine bırakmışız. Onlar da sokakta yaşamaya mahkûm olmuşlar. Kısaca tanımında da çeşitli nedenlerle sokağa terk ettiğimiz hayvanlara sokak hayvanı diyoruz” ifadelerine yer verdi.

Sokak hayvanlarının sorunlarını açıklayan Islattı; “Sokak hayvanları da sizler gibi yazın çok sıcaklıyorlar ve suya ihtiyaç duyuyorlar. Ama onlar bunu söyleyemiyorlar. O zaman hepimiz kullanmadığımız kaplarda kapımızın önüne bir kap su bırakıyoruz. Çünkü onların suya ve ekmeğe çok ihtiyaçları var. Onlar, sıcak havalarda 48 saatten fazla susuz kalamıyorlar. Onları beslemezsek ve su içirmezsek ölmelerine sebep olabiliriz. Yavru bir köpek ise bu duruma en fazla 6 saat dayanabiliyor” dedi.

“Beraber kulübe yapıyoruz”

Hayvanların barınma sorunlarına da dikkat çeken Islattı; “Bu hayvanlar kulübelerde kalacaklar. Onların sıcak bir yuvası olabilmesi için hep beraber kulübe yapıyoruz. Kulübeler yapmak için de öğretmenlerinizden, ailenizden yardım isterseniz, onlar birkaç tahta parçası ile size kulübe yapmaya çalışırlar. Yemeğimizi, suyumuzu verdik, kulübemizi yaptık ve onların hayatını kurtardık” sözlerine yer verdi.

“Hastalandığında 153’ü arayabiliriz”

Islattı, hayvanların hastalandığı zaman veteriner hekimlere götürülmesi gerektiğini söyleyerek; “Onlar kaza geçirdiğinde, hastalandığında hemen telefonu açıp 153’ü arayacağız. Veteriner hekim dediğimiz hayvanların doktorları gelecekler ve onları iyileştirecekler. Bunu büyüklerinize de yaptırabilirsiniz. Çünkü yaşam, sizin kadar onların da hakkıdır. Bunun bilincinde olmalıyız” dedi.

Kısırlaştırmaya dikkat çekti

İnsanların olduğu gibi kedi ve köpeklerin de çocukları olduğunu belirten Islattı; “Bizlerden çok daha fazla çocukları olabiliyor. Onların kısırlaştırma dediğimiz bir yöntemle çocuk sahibi olmalarını engelleyebiliyoruz. Böylece daha fazla kedinin ya da köpeğin sokakta ölmesine, hastalıklara maruz kalmasına engel olabiliyoruz. Veteriner hekimler, hayvanların acısız bir şekilde çocuk sahibi olmalarını engelleyebiliyorlar. Bu şekilde yaptıkları ameliyatlara da kısırlaştırma diyoruz” ifadelerine yer verdi.

Hayvan küpelerinin anlamını açıkladı

Sokak hayvanlarını küpeleme uygulamasını da açıklayan Islattı; “Barınaklarda kısırlaştırılmış, aşıları yapılmış hayvanların kulaklarına belediyeler tarafından küpe takılıyor. O küpede bir numara var. 3 temel kuralımız var; biz onları kısırlaştıracağız, aşılatacağız ve yaşatacağız” dedi.

“Onların da canı yanıyor”

Islattı, sunumunda hayvana şiddete dikkat çekerek; “Sizin nasıl ki canınız yanıyorsa onların da canı yanıyor. Ben, onların söyleyemediği şeyleri size söyleyeceğim; ‘Bize taş atmayın, bizim canımız yanar. Kuyruğumuza bir cisim bağlamayın, yoksa bizim kuyruğumuz kopar. Boynumuza tel ya da ip gibi cisimler bağlamayın, çünkü biz büyüyoruz ve büyüdükçe nefes alamıyoruz. Bize vurmayın, biz de sizin gibi can taşıyoruz’ diyorlar” sözlerine yer verdi.

Köpeklere nasıl davranılmalı?

Köpeklere nasıl davranılması gerektiğini açıklayan Islattı; “Yanlış davranılması takdirde bir köpeği korkutabiliriz. Köpeği korkutursak, kendini savunmak için sizi ısırabilir. O yüzden doğru davranmak zorundayız. Öncelikle uyuyan bir köpeğe yaklaşmıyoruz. Yemek yiyen bir köpeğe yaklaşmıyoruz. Çünkü siz akşam eve gittiğinizde yemek yiyeceğinizi bilirsiniz. Ama bunu bir köpek bilemez. Bir sonraki gün ona biri yemek verecek mi, vermeyecek mi, aç kalacak mı diye tahmin edemeyeceği için yemeğini alacağınızı zannedip sizi ısırabilir. Mümkünse bağlı olan köpeklere de dokunmuyoruz. Çünkü onlar da kendi bölgelerini ya da herhangi bir şeyi koruyor olabilirler” dedi.

Hayvansever yemini ettiler

Köpeği sevmek isteyen öğrencilere çeşitli yöntemler sunan Islattı; “Onu kesinlikle bir köşeye sıkıştırmıyoruz. Köpeğin size kuyruk sallaması; ‘Ben de sizi seviyorum’ demek oluyor. Onların size gelmesini bekleyin. Siz elinizi uzattığınızda o da sizi sevmek istiyorsa yaklaşacaktır. Köpek size yaklaştıktan sonra bir anda elinizi çekip kaçmaya çalışmayın, ani hareketler yapmayın, bağırmayın. Bir köpekle çok yakın arkadaş olabilirsiniz” ifadelerine yer verdi. Islattı, sunumunun ardından öğrencilerle birlikte hayvansever yemini etti. Yeminin ardından etkinlik sona ererken, öğrencilere hayvan maması ve hayvan mektupları dağıtıldı.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 557 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Yaş 70, iş bitmemiş Yaş 70, iş bitmemiş 20.8.2019
Süreci avukatı anlattı Süreci avukatı anlattı 19.8.2019
Enez’de denizanası paniği Enez’de denizanası paniği 19.8.2019
Kadından kahvehaneci de oldu Kadından kahvehaneci de oldu 19.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.