Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Saros’u yok edecek proje - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Enez
Saros’u yok edecek proje 25.9.2018 - 11:37:07
Saros FSRU limanı ve boru hattı yapımı projesine karşı Çamlıca, Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinde toplantı düzenleyerek bölge halkını 2 Ekim Salı günü 11.00’da Keşan Çok Amaçlı Pazar Yeri Belediye Salonu’nda düzenlenecek halkı bilgilendirme toplantısına davet eden bilim insanları, proje ile Saros’un yok edileceğini gözler önüne serdiler.Saros’u yok edecek proje

Türk Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği Edirne Temsilciliği, Edirne Kent Konseyi, Keşan Kent Konseyi, Türk Tabipler Birliği Edirne Tabip Odası ve Trakya Üniversitesi’nden bilim insanları, Saros FSRU limanı ve boru hattı yapımı projesine karşı Çamlıca, Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinde toplantı düzenleyerek bölge halkı ile bir araya geldi. Toplantıların ardından heyet, Sazlıdere Limanı’nın proje bölgesini gezerek incelemelerde bulundular.

                Toplantılarda açılış konuşmasını Keşan Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Hasan Karagöz yaptı. Karagöz, konuşmasında Saros’da Sazlıdere ve Gökçetepe Köyleri’nin arasına FSRU limanı projesinin yapılmak istendiğini belirterek; “Bunu Trakya’da ve bu çevredeki köylerde duymayan kalmadı. Boru hattı ile burada sıvılaştırılmış doğalgaz gelecek. Burada normal gaz haline dönüştürülüp köylerde depolama yapılacak ve oradan Avrupa’ya basılacak. Trakya’ya, Keşan’a, buradaki köylere gaz verilmeyecek. Burada yerler istimlak edilecek, Saros öldürülecek. ABD’li şirketin Katar’daki doğalgazı buradan basılarak Avrupa pazarına sürülecek” ifadelerine yer verdi.

                Karagöz, projedeki istihdam sayısını da açıklayarak; “İnşaat halinde 50 kişi çalışacak. İstihdam vaatleri veriyorlar ama Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ndeki raporda açıkça yazıyor. İnşaat bittikten sonra çalışacak personel sayısı 10’dur. Keşan’a ya da buradaki köylerden herhangi birine iş imkanıgibi bir olay söz konusu değil. Bu proje ile ilgili acil kamulaştırma kararı çıktı. Acil kamulaştırma kararına Danıştay 6. Daire’ye itiraz edildi. Çünkü acil kamulaştırmalar savaş zamanı yapılması gereken şeylerdir. Büyük olasılıkla durdurulup iptal edilecek” dedi.

“Yalanlarını yüzlerine vuracağız”

                Projenin ÇED halkın katılımı toplantısının 2 Ekim’de Keşan’da düzenleneceğini açıklayan Karagöz; “Halkın katılarak itirazlarını söyleyeceği bir toplantı yapılacak. Buradan şu anda etkilenen Gökçetepe, Sazlıdere, Çamlıca, Yerlisu ve Mahmutköy’dür. İstimlakların kaldırılması için dava açıldı. Sonrası da devam edecek. 2 Ekim’de itirazlarımızı söyleyeceğiz, protestomuzu yapacağız, dilekçelerimizi vereceğiz. Keşan’a gelmenizi istiyoruz. Saat 11.00’da Çok Amaçlı Pazar Yeri Belediye Salonu’nda olacak. Eğer gelirseniz içeri girerken kapıda imza atmak için bir hazirun varsa kesinlikle imzalamıyoruz. İmzalamadan içeri gireceğiz. Çünkü biz rıza vermiyoruz. O belgeyi, mahkemelerde bize karşı belge olarak kullanacaklar. Yapılmasını ve ÇED’ten olumlu rapor çıkmasını istemediğimiz için o tür belge vermeyeceğiz. Onlar toplantıda anlatmaya çalışacaklar, bizler de yalanlarını yüzlerine vuracağız. Çünkü yalan söylüyorlar” sözlerine yer verdi.

“Engellemek hepimizin gururudur”

                Proje sorumlusu şirketin Keşan Kent Konseyi’ni ikna etmek amacıyla eski danışmanlarından bir ismi görüşmeye yolladığını söyleyen Karagöz; “Şirketin eski danışmanlarından biri, bizim Yönetim Kurulumuzu ikna etmeye çalıştı. Biz, ona da itiraz ettik ve kendi önerimizi yaptık. Tamamen karşıyız diye bir mantığımız yok. İskelelerini Marmara Denizi açıklarına yapmalarını ve bölgede daha önce yapılan boru hattını kullanmalarını teklif ettik. Ne Saros’u talan etsinler, ne de tarlalarımızı yağmalamamalarını söyledik. Buna gerekçe olarak da Çanakkale Boğazı’nda gemi trafiğinin çok yoğun olduğunu söylüyorlar. Bazen oradan geçmek için 24 saat beklediklerini söylediler. Çünkü çok büyük gemiler gelecek. O gemiler geri manevrasında en az 50 metre suyu altüst edecek ve Saros diye bir şey kalmayacak. Oysa dünya harikası bir yer. 30-40 yıl sonra torunlarımız eski fotoğraflara ve videolara bakarak; “Bu kadar güzel bir yere dedelerimiz neden sahip çıkmadılar?’ derlerse söyleyecek sözümüz olsun. En azından ‘Çok uğraştık ama engelleyemedik’ diyebilelim. Eğer engellemişsek de hepimizin gururudur” dedi.

“40 bin 297 ıslak imza toplandı”

                Karagöz, konuşmasında Saros’uma Dokunma imza kampanyasının sonuçlarını da açıklayarak; “40 bin 297 ıslak imza toplandı. 25 Eylül’de Keşan’daki bütün oda, dernek, siyasi parti temsilcileri ile 14.00’da konferans salonunda bir toplantı yapıyoruz. Ankara’ya gidecek Kent Konseyi heyeti hazır. Biz, diğer odalardan ve partilerden de temsilci isteyeceğiz. Temsilci oluştuktan sonra 26 Eylül Çarşamba günü Keşan’dan Ankara’ya hareket edilecek. 27 Eylül Perşembe günü de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 40 bin 297 ıslak imza teslim edilecek. Ayrıca ‘change.org’ta da 47 bin imza toplandı. Bu imzaları da tedarik etmeye çalışıyoruz. 90 bin civarında imzayı teslim edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“Doğa parçası tahrip edilecek”

                Karagöz’ün açılış konuşmasının ardından toplantıda söz alan TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Yüksek Harita Mühendisi Yılmaz Eren, boru hattını geçeceği yerlerde kamulaştırma yapılacağını söyleyerek; “Dar ve uzun bir şerit biçiminde kamulaştırma olacak. O da genellikle toprak altında olacak. Fakat inşaat öncesi en az 10 metre açılma olacak. Toprağı sıyıracaklar ve bu işlem için kullanılan iş aletlerini düşünürsek yarım metrelik bir boru için en az 10-15 metrelik doğa parçası tahrip edilmiş olacak. Sıyırdıkları toprak tekrar üzerine serpilecek ama eskisi gibi olmayacak” dedi.

“Kamulaştırmaya karşı dava açabiliyoruz”

                Eren, projenin hangi köylüye ait tarlalardan geçeceğinin belli olduğunu belirterek; “Sizlere daha tebligatlar gelmedi. Şu anda Kadastro Müdürlüğü’nde kontrol aşamasındalar. Onaylandıktan sonra tebligat aşamasına gelecek. Sizlerin de itiraz etme şansınız var. Kamulaştırmaya karşı dava açabiliyoruz. Ama bunlar 6 ay içerisinde olması gerekiyor. Kamulaştırma bedeline itiraz edebilirsiniz” sözlerine yer verdi.

“Denize 85 bin metreküp dolgu yapılacak”

                Eren’in konuşmasının ardından imar inşaatı ile ilgili bilgi veren Edirne İnşaat Mühendisleri Odası Temsilcisi Nihat Çolak, Saros’ta 85 bin metreküp dolgu yapılacağını söyleyerek; “283 katlı bir ev kadar hacim var. Denizde liman inşaatı için kullanılacak. Bu dolgu, oraya gökten inmeyecek. Kamyonlarla taşınması söz konusu. Yaklaşık 5 bin kamyon limana gidip geri dönecek. Çevreye vereceği zararı düşünelim. Burada sadece boru hattı değil, çok büyük bir inşaattan ve denize yapılacak dolgudan bahsediyoruz. Dolgu için de başka bir alanda neredeyse bir tepe yok edilecek ve denize aktarılacak. Deniz içi yaşam da tahrip olacak. İnşaat süresi 24 ay diyorlar. Çevre mevzuatında halkın istemediği hiçbir projenin uygulanamayacağı yazıyor. Burada bütün iş sizlerde. Her kamu yatırımı doğrudur diye bir şey yok. Biz, her şeye itiraz eden insanlar da değiliz. Biz, yanlış politikalara itiraz ediyoruz” dedi.

“Doğalgaz mı yiyeceğiz?”

                Çolak’ın konuşmasının ardından bir konuşma da Edirne Tabip Odası Temsilcisi Dr. Ertuğrul Tanrıkulu da proje sonucunda para karşılığı kaybedilen zenginliklerin parayla tekrar karşılanamayacağını belirterek; “Gemilerin denize atacağı atıkları düşününce; dünyada kendi kendini temizleyen Saros Körfezi kalmayacak. Buradaki halkın sağlığına da çok zarar verecek. Çevre bu kadar tahrip edilirse, ‘Ben bir yere 1 milyar tane fidan diktim’ demenin de bir anlamı yok. 50 sene sonra bu güzel köyleri bulamayacağız. Ekonomik krizle karşı karşıyayız ve saman ithal ediyoruz. Bu köyler de kalmazsa ne yiyeceğiz? Doğalgazı mı yiyelim? Bir ülkenin yüzde 60’ı ithal olur mu? Gerçekten çok zor durumdayız. Bu doğayı biz, dedelerimizden değil; çocuklarımızdan miras aldık. Siz topraklarınıza sahip çıkın” ifadelerine yer verdi.

“Hastalıklar artacak”

                Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kaya ise bölgenin biyolojik çeşitliliğine dikkat çekerek; “Köylü halkımız; ‘Tarlalarımız satılacak, oradan 3-5 kuruş belki rant sağlayacağız, 3 kuruş değil 15 kuruş alacağız’ gibi kısa vadeli hesaplar peşinde olmamalı. Projede yapılacak inşaatta kullanılacak malzeme nasıl gidecek? Bu yollar üzerinden gidecek. Kamyonlar ne bırakacak? Karbondioksit, toz bırakacak. Bunlar yakındaki tarım arazilerine gidecek. Tarım arazilerin üzerinde kalmayacak mı? Toprağa işlemeyecek mi? Oradan yetişen bitkileri kim yiyecek? Biz yiyeceğiz. Eğer meralarda varsa hayvanlar yiyecek. Hayvanların sütünü kim içecek? Sonuçta, kanser hastalıları artacak veya adını bilmediğimiz çeşitli hastalıklar gündeme gelmeye başlayacak” dedi.

“Verim düşecek”

                Kaya, bölgede omurgasız hayvanlar ile bitkilerin döllenmesini sağlayan canlılar olduğunu söyleyerek; “Onlar yok olduğu ve bitkilerin döllenmesini engellediği zaman ne olacak? Verim düşecek. Bunların hepsini yaşayacağız. Trakya bakir bir bölgedir. Saros mükemmel bir bölgedir. Bu limanın olmasıyla burada bir hareketlilik başlayacak. Bunun, size fayda sağlayacağını zannetmeyin. Bu limanın gelirinden size yüzde 5 bile kalmayacak. Ama kahrını çeken siz olacaksınız” sözlerine yer verdi.

“Yunanistan neden kabul etmiyor?”

                Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Güler ise Saros Körfezi’nde kurulmak istenen FSRU Gemi İskelesi Projesi’nin Yunanistan’da değil de neden Türkiye’de yapılmak istendiğini sorarak; “Yunanistan’ı niye kabul etmiyor? Yunanistan buradan 60 kilometre uzaklıkta. Biz de zaten buradan alıp Yunanistan’a pompalayacağız. Dünyada sadece burada bulunan 6 tane endemik bitki var. Bitkilerden bir tanesi de Sultan Papatyası adıyla geçer. Dünyada başka yerde yaşamaz. Ekonomik olarak kalkınmak zorundayız ama doğru zamanda, doğru yerde. Ağır sanayi beraberinde çevre kirliliğini de getirecek. Çevre kirliliği, böceklerin ölmesi bitkilerin üremesini engeller. Bu da güzelliğiyle övündüğünüz bu bölgenin olumsuz etkilenmesine neden olur” dedi.

“Gemilerin temiz bıraktığı körfez yok”

                Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğr. Gör. Doç. Dr. Utku Güner ise FSRU Gemi İskelesi Projesi’nin içeriği ile ilgili bilgi vererek; “Burada bir liman yapılarak gemiler yanaşmayacak. Limanda 2-3 tane gemi bulunacak. Bunlar gazı alıp sıvılaştıracak rafineri gemileridir. Daha sonra gemilere aktaracaklar. Liman ile birlikte 2-3 tane rafineri yapılacak. Bu gemiler orada sürekli çalışacak. Bu gemilerden bir tanesi arıza yapsa ve patlasa, patlama ışığını köylerden görürsünüz. Tesisler 12 ay boyunca çalışacak. Gemiler geçtikçe de körfez diye bir şey kalmayacak. Üstelik körfez, Çevre Bakanlığı tarafından özel çevre koruma bölgesi olarak ilan edilmiş. Öyle bir yer seçmişler ki etrafında koruma bölgeleri var. Gemiler uçarak gelmeyeceği için, mutlaka kirleterek gelecekler. Dünyada gemilerin girip de temiz bıraktığı bir körfez yok” ifadelerine yer verdi.

“144 balık türü yok olacak”

                Gemilerin aldıkları suları tekrar bırakması ile liman bölgesinin yağ içinde kalacağını söyleyen Güner; “3-5 yıl sonra balıklar ölmeye başlayacak. Bölgede 144 tane tür var. Böyle bir liman çalışırsa bu 144 tür kalmayacak. Yılda 2 bin ton balık alınan bölge tamamen ortadan kalkacak. Turizmle birlikte gelen 300 bin turist de ortada kalmayacak. Yunanistan böyle bir tesisi niye açmıyor? Çünkü orada turizm var. Orasını kirletmek istemiyor. Bu kadar güzel bir yere niye böyle bir bıçak sokulmak isteniyor? Anlaşılır gibi değil” dedi.

“Patlama Keşan’dan duyulur”

                TMMOB Edirne Makine Mühendisleri Odası Temsilcisi Erhan Yönel ise limanın yapılmasının ardından bölgeye 10 adet boru hattının çekileceğine dikkat çekerek; “10 hattan bir tanesi sadece sıvılaştırılmış gaz üzerinedir. 30 inçlik 1 metre çapındaki borulardan oluşuyor. Diğerleri beyaz ürün transfer hattıdır. Beyaz ürün denilince akla benzin ve mazot geliyor. Bunun yanında solvent, evlerimizde kullandığımız diğer gazlar var. Bu hat da 18 inç, 50 santim çapında boru hattıdır. Bunun yanında 4 tane elektrik hattı var. 3 parmak kalınlığında su hattı var. Buradaki amaç sadece doğalgaz borularının geçmesi değil. Bunun yanında motorin, benzin, diğer beyaz yakıt denilen ürünlerin de sevkiyatı buradan yapılacak. Olabilecek bir sızıntı veya herhangi bir basınç, yan yana olan hem motorin, hem benzin, hem sıvılaştırılmış gazda meydana gelecek bir patlama Keşan’dan bile duyulur” sözlerine yer verdi.

                Konuşmaların ardından Keşan Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Hasan Karagöz, Çamlıca, Sazlıdere ve Gökçetepe köylülerini 2 Ekim’de Keşan’da düzenlenecek halkı bilgilendirme toplantısına davet etti. 

 

 

 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 14504 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 102
Web Siteleri 156
Facebook 132
Twitter 11
Instagram 12
Youtube 14


Ankete 427 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.