Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Haydi yapalım / Let’s do ıt… - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Namık K. Döleneken
Namık K. Döleneken Namık K. Döleneken
1Test@Test.com
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Haydi yapalım / Let’s do ıt… 13.9.2018 - 12:15:26
Tüm Dünyada büyük bir temizlik rüzgarı estirenler var.Tüm Dünyada büyük bir temizlik rüzgarı estirenler var. Helal olsun demek geliyor içimden. 2008 Yılında 50.000 kişi beş saatte Estonya’daki sağa sola atılmış çöpleri temizledi. Bu o güne kadar görülmemiş büyüklükte, muhteşem bir sivil organizasyondu. Hızla yaygınlaşan bu yapıcı sivil hareket bu güne kadar 120 ülkede 20 milyon kişinin katıldığı bir eyleme dönüştü.

Ve bu yıl 15 Eylül Dünya Temizlik Gününde 150 ülkeden milyonlarca insanın katıldığı bir eylem planlanıyor. Bu sadece bir temizlik hareketi değil elbette, çevre kirliliği ve atıklar konusunda insanları uyarmayı ve etkilemeyi de amaçlıyor. Ülkemizde de sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler bu gün genel bir temizliğe girişeceklerdir diye umuyorum.

Bu örnek aynı zamanda sivil toplum örgütleri için de yol gösterici. Sadece konuşan, karşı çıkan kişi ve kurumların bunlardan daha etkili bir eylem yapabileceğini gösteren parlak bir deney bu. Biz de katılalım, ülkemizi, kentimizi temizleyelim. Biz de yapabiliriz, şimdi tam zamanı.

BAŞARISIZ BİR DENEME

Geçtiğimiz yıllarda atıkların evlerde ve işyerlerinde ayrıştırılması konusu çokça konuşuluyordu. Kent Konseyi de bu konuda belediyenin bir şeyler yapması konusunda uyarılar yapıyordu. Bu konuları yürüten arkadaşımız şimdi belediyede üst düzey görev yapıyor, umarım hatırlar. Tüm kentte aynı anda uygulamayı başlatma olanağı yoktu. Pratik zorluğu yanı sıra işi alan taşeron firmanın sorumluluğu tek tip çöp toplama ile sınırlıydı. Bunun üzerine bir öneri geliştirdim ve çöp toplayan taşerona da kabul ettirdim: Seçilen bir pilot bölgede başlayacaktık. Belediye her türlü tanıtım malzemesini hazırlayacak, farklı atıklar için ayrı çöp torbalarını ücretsiz olarak dağıtacaktı. Sivil toplumdan tektalebimiz eğitim desteği ve insanları evde ve işyerinde atık ayrıştırmalarına ikna etmeleriydi. Ancak bu hiçbir zaman yapılamadı ve bugün çöpler halen tek torbada karışık olarak toplanmakta.

ETUS SANSÜRÜ

Belediye Meclisinde zam tartışmasıyla başlayan ve siyasi platformda devam eden tartışmaları duydunuz mu bilemiyorum. Geçen hafta yerel basında eleştirdiğim konu utanılacak düzeyde ve açıkça ortaya çıktı bu haberde. Tek toplu ulaşım sistemi olan ve herkesin kullanmak zorunda olduğu ETUS ile ilgili haberi sansürlemek nasıl bir gazeteciliktir biri bana anlatsın. Bazı gazetelerde tek bir satır bile yer almadı bu tartışma. Başkanın adamlarının gazetesini hadi anladık, onlar zaten bunun için oradalar, peki diğerleri ne iş?

Gözden kaçmasın eleştirinin özü ETUS’un değil Serhad Birlik’in zararlarının halka ödetildiği yönünde idi. Çünkü ETUS sadece bir tanım, aslında araçlar Serhad Birlik Kooperatifinin bünyesinde bulunuyor. Tam adı ile anlı şanlı: “S.S. 19 Nolu Serhad Birlik Etus Minibüsçüler, Midibüsçüler, Otobüsçüler ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi.” Kötü yönetim veya yanlış hesaptan kaynaklanan açıkları var mı ben bilemem, ancak kötü işletmeci olduklarından adım gibi eminim. Asıl projeden uzaklaşıp verimsiz hatlar açarak durumu daha da kötüleştiriyorlar. Birkaç gazetecinin gönlünü edip sansür uygulatacaklarına, yolcular ile sorunları ve çözümleri tartışıp onları ikna etseler ve önerileri biraz dinleseler zararlarını azaltıcı çözümler bulunacaktır.

GAP TURU SONRASI NE DEDİLER?

Geçtiğimiz günlerde Edirne’den bir grup dostumuz bayıltıcı sıcağa aldırmaksızın nerede ise tüm Güneydoğuyu kapsayan bir gezi yaptılar. Sosyal medyada paylaşımlarını görüp izlemiştim. Uzun yıllardır çalıştığım ve karış karış bildiğim bölgede farklı bakan gözlerin neyi nasıl göreceği ilginçti benim için. Özellikle dostumuz Gönül Uyanıktır’ın Hudut Gazetesi’ndeki köşesinde yazmaya başladığı izlenimlerini mutlaka okumanızı öneririm. Batı ile Güneydoğu arasında bence planlı bir şekilde oluşturulan duvarın ülkemize verdiği zarar çok büyük. Farklı kültürlere ilişkin ön yargıların azalmasının tek yolu görmek ve tanımaktan geçiyor. Umarım o bölgede uzun süre görev yapan DHA Edirne Büro Şefi Gurbet Gökçe dostumuz da anılarını yayınlar bir gün, bilmediklerimizi öğrenebilmemiz için.

Bu arada başkalarına söylemek kolay yapmak daha zor elbette. Ancak yaşamım boyunca gördüklerim ve yaşadıklarım içinden anımsadıklarımı yazmanın zamanı geldiğini düşünüyorum. Arada sizlerle de paylaşırım ilginç olabilecekleri. Güzel sonbahar günlerinin keyfini çıkarmanız dileğiyle… Kaynak: Namık K. DÖLENEKEN 4263 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İsveç’te belediye başkanı olmak… 3.1.2019
Ne işe yararsınız siz? 27.12.2018
Projelerini söyle 20.12.2018
Derdimiz su baskınları... 13.12.2018
Seçimler sele kapılırsa… 6.12.2018
Kim başkan olacak? 22.11.2018
Bir yol hikayesi 1.11.2018
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi? 18.10.2018
ETUS’a kıyak 11.10.2018
Bir belediye başkanı aranıyor 4.10.2018
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Haydi yapalım / Let’s do ıt… 13.9.2018
Yerel basın diye birşey var mı? 6.9.2018
PLAN YA DA PLANSIZLIK - BİLGİ YA DA CEHALET 9.8.2018
AFEDERSİNİZ... YAĞMUR... ALTYAPI VE BİTMEYEN TARTIŞMALAR... 1.8.2018
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK… 7.6.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 59
Web Siteleri 93
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 281 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kamuoyu bu cevapları bekler
Murat Savaş

Recep Duymaz
Gece Gözlü Kız
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Toplu taşımada ilaçlama yapılıyor mu?
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.