Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Ayçiçek rotası Edirne’de belirlendi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Ayçiçek rotası Edirne’de belirlendi 6.9.2018 - 10:10:35
Türkiye ve Dünya ayçiçeği sektörünün önemli isimleri, Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Ayçiçeği Yağ Kalitesi Kongresi’nde bir araya geldi. Türkiye, Hindistan, Myanmar, Çin, ABD, İran gibi ülkelerin ayçiçeği temsilcileri, ayçiçeğinin Türkiye’deki ve dünyadaki geleceğini görüştüler.Ayçiçek rotası Edirne’de belirlendiUluslararası Ayçiçeği Yağ Kalitesi Kongresi, Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongreye; Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Türkiye Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Yağ Bilimi ve Teknolojisi Derneği Başkanı Aziz Tekin, Trakya Birlik Genel Müdürü Hakan Çalen, TÜ Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya, Çin, Myanmar, Hindistan, İran ve ABD’den çok sayıda sektör temsilcisi katıldılar.

Kongre ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Yalçın Kaya, Trakya Üniversitesi’nin Uluslararası Tarım, Biyoloji ve Yaşam Bilimleri Kongresi’nin ardından Uluslararası Ayçiçeği Yağ Kalitesi Kongresi’ne de ev sahipliği yaptığını belirterek; “Uluslararası Ayçiçeği Yağ Kalitesi Kongresi, ülkemiz için çok önemli. Trakya, ayçiçeğinin merkezidir. Türkiye ayçiçeği yağı üretiminin yüzde 40’tan fazlası burada üretiliyor. En önemli noktalardan bir tanesi de bitkisel yağ üretimi, bölgemizin en önemli dinamiklerindendir. Bitkisel yağ çok önemlidir; çünkü bitkisel yağa her yıl yaklaşık 3 milyar dolar para ödüyoruz. Ülkemizde petrolden sonra en fazla döviz ödediğimiz kalemlerdendir. Ülkemizde 2 milyon ton civarında bir ihtiyacımız var. Ama 4 milyon ton, yani 2 katı fazla kapasitemiz var. Bundan çok daha fazlasını kaldırabiliriz. Çünkü yağ sanayimiz çok modernize ve dünyanın model sanayilerinden bir tanesidir” ifadelerine yer verdi.

Kaya, Karadeniz Bölgesi’nin dünya ayçiçeği yağı üretiminin yaklaşık yüzde 60’ına sahip olduğunu söyleyerek; “Rusya ve Ukrayna, bu rakamın yüzde 35-40’ına sahip. Oradan ham yağ, çekirdek alarak işliyoruz ve Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da da çok büyük pazar var. Şu anki yağ ihracatımız da 1 milyar doların üzerindedir. Ham yağ olarak işliyoruz, savaş ve kaos olmasına rağmen satıyoruz. Aslında çok büyük bir pazarımız var. O yüzden bitkisel yağ sektörü son derece önemlidir. Kongre’de önemli katılımcılar var. Çin’den Dünya Ayçiçeği Yağ Kalitesi Derneği Başkanı Prof. Wu, Türkiye Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Yağ Bilimi ve Teknolojisi Derneği Başkanı Aziz Tekin, Trakya Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı, Trakya Birlik Genel Müdürü Hakan Çalen başta olmak üzere sektörün paydaşlarının katıldığı bir toplantı düzenliyoruz. Dışa bağlı bir sektör olduğu için ülkemizde de dövizin arttığı bir kriz döneminde gerçekten önemli bir toplantıdır” dedi.

 

Türkiye’nin yağ rotasını belirleyecek

 

Kongre’den çıkacak sonuçların Türkiye’nin politikalarının şekillendirilmesinde ve geleceğe yönelik politikaların belirlenmesi amacıyla çok önemli olduğunu vurgulayan Kaya; “Çünkü dünyada en fazla yağ tüketen ülkeler olan tüm ülkelerin temsilcileri Myanmar’dan, Hindistan’dan, İran’dan burada geldiler. Myanmar’dan çok büyük bir grup geldi. ABD’den sponsorlarımız ve katılımcılarımız da var. Dünyanın değişik yerlerinden tüm paydaşlar ve sektör temsilcileri buradalar. Burada sadece politika tartışılmayacak. Yeni teknolojiler ve bu teknolojilerin gelişimi, yeni metotlar ve yağ sektörünün gelişimi de tartışılacak. Trakya bölgesinin en büyük ve dinamik sektörlerinden birisi bitkisel yağ sektörüdür. Burada birçok yağ fabrikamız var. Onlara da hizmet etmek ve kendilerini geliştirmeleri açısından biz de bölgenin en büyük Üniversitesi olarak elimizden geleni yapıyoruz. Katılımcılar arasında Bulgaristan’dan, Balkanlar’dan da gelenler var. Çünkü Balkanlar’ın da temel 2 ürünü var; buğday ve ayçiçeği. Bizim şehrimiz, sektörümüz, bölgemiz ve ülkemiz açısından önemli bir toplantı olacak” sözlerine yer verdi.

“Konunun en yetkin isimleri buradalar”

Prof. Dr. Nurhan Turgut Dunford’un yönetiminde başlayan Kongre’nin açılış konuşmasını Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu yaptı. Tabakoğlu, konuşmasında Kongre katılımcılarını selamlayarak; “Çok yoğun ve güzel bir program görüyorum. Başta organizatör Prof. Dr. Yalçın Kaya’ya çok teşekkür ediyorum. Çin’den, Hindistan’dan, ABD’den gelen çok değerli misafirlerimize teşekkür ediyorum. Ülkemizde bu konunun en yetkin isimleri buradalar. Üniversite’miz adına önemli ve gururlu bir gün. Katkılarınız için teşekkür ederim. Edirne’nin görüldüğü, Üniversite’mizin tanıtıldığı bir fırsat olmasını diliyorum” dedi.

“Türkiye’deki iş hacmi 9 milyar dolar”

Tabakoğlu’nun konuşmasının ardından Kongre’deki ilk sunumu Türkiye Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil yaptı. Büyükhelvacıgil, Türkiye Yağlı Tohumlar Sektörü konulu sunumunda Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği’nin bütün Türkiye’yi kapsayan önemli bir kuruluş olduğunu söyleyerek; “Yağ, un ve şeker, temel gıda maddeleridir. Türkiye’deki iş hacmi 9 milyar dolar civarında olan önemli bir sektörü temsil ediyoruz. Dünyanın geleceği olan gıda ve enerji güvenliği, bu yüzyılda dünyaya en çok gereken sektörlerden bir tanesidir. Gıda güvenliğinde de özellikle tarım tartışılmaz en önemli noktadadır. Politikalarının çok dikkatli yapılması, geleceğe makul ve doğru yönetilmesi gibi önemli bir yapıdayız” ifadelerine yer verdi.

“En iyi örnek Trakya Birlik’tir”

Büyükhelvacıgil, konuşmasında Türkiye’nin şanslı bir ülke olduğunu söyleyerek; “Bizim gençliğimizde; ‘Dünyadaki kendi kendine yeten 7 ülkeden bir tanesi’ olarak söylenirdi. Böyle bir güzellikle anılmaktan mutluluk ve onur duyuyoruz. Ama özellikle tarım konusunda bu politikalar yapılırken, bu yüzyılın en önemli meselelerinden biri olan tarım politikasında gerçekten hepimize önemli görevler düşüyor. Ülkemizde yıllar önce başlatılan güzel bir uygulama var. Özellikle bunun en iyi örneklerinden bir tanesi Trakya Birlik’tir. Ülkemizde, bu güzel şehrin önemli bir yapısını teşkil eden, olmazsa olmaz yapı taşı olan Trakya Birlik, Marmara Birlik, Fisko Birlik gibi birçok birlikler var. Güçlü yönetimiyle de ülkeye inanılmak katkı sağlamıştır” dedi.

“Ayçiçek açığı kısa sürede giderilmeli”

Türkiye’deki tüketicilerin yüzde 85’inin tercihinin Ayçiçek yağı olduğunu belirten Büyükhelvacıgil; “Bunda da Trakya Birlik’in özellikle ayçiçeği konusunda ülkemize müthiş katkıları olmuştur. Türkiye olarak maalesef istediğimiz oradan ayçiçeği üretemiyoruz. Ama bizden kaynaklanmayan, tarımın ekolojik dengesiyle de oluşan yeterli ekimi sağlayamıyoruz. İhtiyacımız olan en asgari 2,5-3 milyon ton civarında ayçiçeği üretebiliyor olmalıyız ki dışa bağımlılıktan kurtulabilelim. Çünkü bizim ülkemizin ithalat kalemleri içerisindeki ilk 10 kalemden bir tanesi maalesef yağlı tohumlardır. Umarız bu yeni hükümet sistemiyle, yeni politikalarla bu açığın kısa sürede giderilmesi gerekir. Biz de bu konuda üyelerimizle birlikte buna katkı sağlamaya devam ediyoruz ve edeceğiz” sözlerine yer verdi. Büyükhelvacıgil’in sunumunun ardından Kongre, Yağ Bilimi ve Teknolojisi Derneği Başkanı Aziz Tekin’in sunumu ile devam etti. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1164 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Ayçiçeği Festivali’ne ilk adım Ayçiçeği Festivali’ne ilk adım 12.7.2020
Saadet’te Ayasofya sevinci Saadet’te Ayasofya sevinci 11.7.2020
Valilikten yeni sosyal projeler Valilikten yeni sosyal projeler 11.7.2020
Kadınlardan af girişimlerine tepki Kadınlardan af girişimlerine tepki 11.7.2020
Eğitim İş’ten tedbir talebi Eğitim İş’ten tedbir talebi 10.7.2020
Gaytancıoğlu’ndan şok iddia Gaytancıoğlu’ndan şok iddia 10.7.2020
Avrupa’ya çıkışlarda Koronaya rastlanmadı Avrupa’ya çıkışlarda Koronaya rastlanmadı 10.7.2020
Gurbet yolunda GSM oyunu Gurbet yolunda GSM oyunu 10.7.2020
Edirnespor yargıya gidiyor Edirnespor yargıya gidiyor 10.7.2020
Silahlı kavgada 7 yaralı Silahlı kavgada 7 yaralı 10.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Böyle dost olur mu?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Ciğerlerimiz Yanıyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Ayçiçeği Festivali’ne ilk adım
Ayçiçeği Festivali’ne ilk adım
Trakya’nın sarı gelini olarak adlandırılan ayçiçeğinin ..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.