Edirne 17°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
AFEDERSİNİZ... YAĞMUR... ALTYAPI VE BİTMEYEN TARTIŞMALAR... - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Namık K. Döleneken
Namık K. Döleneken Namık K. Döleneken
1Test@Test.com
AFEDERSİNİZ... YAĞMUR... ALTYAPI VE BİTMEYEN TARTIŞMALAR... 1.8.2018 - 12:41:53
Başlarken hepinizden özür diliyorum. Ev veya işyeri aldınız, güle güle kullanın. Plandakinden daha büyük olduğunu, açık alanların kapatılmış olduğunu biliyordunuz.Başlarken hepinizden özür diliyorum. Ev veya işyeri aldınız, güle güle kullanın. Plandakinden daha büyük olduğunu, açık alanların kapatılmış olduğunu biliyordunuz. Yapıyı yapan kişi zaten bizzat eylemin sahibi, sattı, parasını aldı. Güle güle harcasın. Projeyi yapan teknik arkadaşlar, denetleyen kamu görevlileri siz de biliyordunuz. Ortak bir suç işlenmişti. Gün geldi soruşturma, mahkeme konusu oldu bu yapılar. Ancak belli, siz biliyordunuz ki burası Türkiye. Yapanın yanına kalır, kaldı da. Bakan çıktı tiyatro oynamayalım dedi, imar barışı geldi. Hepimizin bildiği ancak inkar ettiği bu kamusal suç bağışlandı. Siz haklıymışsınız. Yanlış olan benmişim. İmar komisyonunda bu kadar cimri davranmasaydık, bu on binlerce imara aykırı yapı olmayacaktı. Kabahat ortak olunca, ortalıktaki yaygın suskunluk da ondandır. Hepinize, hepimize geçmiş olsun. Bu arada ilginç bir bilgi paylaşayım. Birçok yerde imar açısından örnek gösterilen Konya imar barışı başvurularında İstanbul ve İzmir'in ardından üçüncü sırada!

YAĞMUR MU BELEDİYE Mİ SUÇLU?

Yağmur, taşkın ve altyapı konularında on kadar yazı yazdım. Ancak son günlerde şiddetli yağışlar ve sonrasında değişik zeminlerde yükselen suçlama-savunma salvoları nedeniyle görüşümü bir daha anımsatmakta yarar gördüm.

Belediyeler - kentler-partiler üzerinden sürdürülen tartışmanın bir yararı yok. Aksine asıl sorunu gözden kaçırmamıza neden oluyor. Hangi kentteki suyun daha çok zarar verdiği gibi gereksiz bir anti -yarışma çok yanlış.

Her yağış sonrası vali ve belediye başkanlarının son yüzyılın en şiddetli yağışı demeçleri de bıktırdı. Onlar demeç vermese biz farkına varmayacağız sanıyorlar görünüşe göre. Yorulmayın sayın büyüklerimiz biz de farkındayız.

Altyapı var mı, yok mu? Varsa neden soruna çözüm olmuyor, yoksa neden yapılmıyor ise hep bir ağızdan yapılan bir başka önemli tartışma. Tam anlamıyla "ağzı olan konuşuyor".

Dünyada ve Ülkemizde iklimler değişiyor. Bunun üzerine on binlerce bilim insanı çalışıyor. Farklı görüşler olsa bile birleşilen nokta artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı. O nedenle yetkililer, medya mensupları ve tüm insanlar şaşırmayı bırakıp çözüm yolları üzerine yoğunlaşmak zorundalar.

Doğru bilgi olmayan yerde algı yönetimi öne çıkar. Ne yazık ki bu konuda da yeterli bilgi kamuoyu ile paylaşılmamakta, kör döğüşü içinde haklı haksız ayrımı yapılmaya çalışılmaktadır.

Bazı soruları sorup, yanıtlarını bekleyelim:

1) Kenti ve kentteki kurum ve kuruluşları yönetenler İklim değişikliğine ve bunun sonuçlarına ilişkin yapılan bilimsel çalışmalara inanıyorlar mı?

2) Genel ifadeler dışında kısa, orta ve uzun vadeli bir planlama var mı? Bunun da ötesinde seddeleri aşabilecek bir feyezan olasılığı üzerine bir acil durum olursa sorusu hiç soruluyor mu?

3) Kentte belli bölgelerde yağmur suyu altyapısı var mı? Hangi dönemde yapıldı? Var ise verimli kullanılabiliyor mu? Kullanılamıyorsa nedeni?

4) Nehir seddeleri yakınında bulunan terfi istasyonları çalışıyor mu? Ana kanallardan bu noktalara gelen suyun debisi hesaplananın altında mı, üstünde mi?

Bu ve benzeri sorulara verilecek yanıtlar, yani güvenilir bilgi doğru tartışmalar ve istenen sonuçlar için önemli. Aksi halde bu durumlardan ne iş çıkarırız diye düşünen inşaat - ihale lobisinin tuzağına düşeriz. Hatta belediyelerde bile bu durumdan mutlu olanlar, bunu kazanca çevirmek isteyenler çıkabilir.

Bilgi diye haykıralım, yeterli, güvenilir bilgi verin bize. Sonra birlikte doğru kararları üretiriz. Aksi halde hepimiz bu yağışların altında kalırız.

Yazın çoğunuz tatil yaparken sorunlarla sizi yormamak için yazılarıma ara veriyorum. Ancak hem okurlarımdan gelen istekler, hem de çok ciddi sorunlar üzerine yapılan "internet geyiği" düzeyindeki tartışmaları görünce yazmaya başladım gördüğünüz gibi.    Kaynak: Namık K. DÖLENEKEN 3813 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İsveç’te belediye başkanı olmak… 3.1.2019
Ne işe yararsınız siz? 27.12.2018
Projelerini söyle 20.12.2018
Derdimiz su baskınları... 13.12.2018
Seçimler sele kapılırsa… 6.12.2018
Kim başkan olacak? 22.11.2018
Bir yol hikayesi 1.11.2018
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi? 18.10.2018
ETUS’a kıyak 11.10.2018
Bir belediye başkanı aranıyor 4.10.2018
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Haydi yapalım / Let’s do ıt… 13.9.2018
Yerel basın diye birşey var mı? 6.9.2018
PLAN YA DA PLANSIZLIK - BİLGİ YA DA CEHALET 9.8.2018
AFEDERSİNİZ... YAĞMUR... ALTYAPI VE BİTMEYEN TARTIŞMALAR... 1.8.2018
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK… 7.6.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 322 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
“O sene” hiç gelmedi
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da Aya Sofya Yansımaları
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Odaklanma, odaklanamama arası ince çizgi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.