Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK… - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Namık K. Döleneken
Namık K. Döleneken Namık K. Döleneken
1Test@Test.com
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK… 7.6.2018 - 13:13:03
Bu dönemde yazı yazmayı düşünmüyordum.Siyasetin önde olduğu bir dönemde kafaları karıştırmamak, biraz da kendimi sorgulamak istiyordum. Niçin yazıyorum, yazdıklarım bir işe yarıyor mu, bu kadar yerel gündemde kalmam doğru mu? Ancak son günlerde yerel basında gördüğüm bazı haberler arada da olsa yazmam gerektiğini gösterdi.
YAŞASIN GÜVERCİNLER
Güvercin hemen her yerde var, özellikle kentlerde insanlarla ilişki içinde yaşıyorlar. Ancak hızlı üremeleri yüzünden güvercinlere nüfus planlaması yapıyor tüm batılı ülkeler. Planlanmış nüfusun üstünde olması halinde yumurtaları topluyorlar. Londra Hyde Park’ta yaşayan birçok hayvan var. Yalnız “güvercinleri beslemeyin” diye bir uyarı var, diğer hayvanlar için yok. Bildiğim kadarı ile Londra ile birlikte Basel, Venedik gibi kentlerde de güvercinleri beslemek yasak. New York’ta güvercin besleyenlere para cezası verilmesi gündemde. Onlar güvercin düşmanı mı? Hayır değil.Selimiye’ye kazık çakarak mahya asan ve zarar veren Vakıflar şimdi de popülist bir söylemle tarihi yapılardaki kuşsavarları söküyor. Hayvanseverlik vs gibi sözlerle yaptıklarına destek sağlamaya çalışıyorlar.Bir daha tek bir detayını bile üretme olanağımız olmayan anıtlarımızda tahribatın koşullarını oluşturuyorlar. Yaygın kabul gören bir tez;ABD’de çöken Minneapolis köprüsünün güvercin pisliğine kurban gittiğini ileri sürüyor. Herhalde Selimiye Alan Yönetim Planına da şöyle yazarsınız UNESCO’ya sunarken: Bizim için güvercinler Dünya Mirasından daha önemli…
EDİRNE’NİN KAPISI MI EKSİK?
Yeni bir moda çıktı son dönemlerde, kentlerin girişine gösterişli taklar yapmak. Edine’de kapı denince Üç Şerefeli’nin kapısı gelir akla, hatta Selimiye’nin, çarşıların kapıları da var. Ortakapı, Kulekapı gibi adını hala kullandığımız kalenin kapıları gelir aklımıza. Onları yaşatmak önemli, onlardan daha çok akılda kalacak bir kapı yapmak kolay mı? Bu olanaksız değil ancak çok kolay da olmadığı kesin.Ne yazık ki sayın Rektör ve sevdiğim Mimarlık Fakültesi Yöneticilerinin birlikte yaptıkları açıklamaları görünce ara verdiğim yazılara devam etmem gerektiğine karar verdim.Aslında işin mantığı son derece doğru. Bu kentte eğitim veren tüm kurumlar öncelikle yerel konularda bilgi üretmeliler. Yerelin sağlam temellerine dayanmayan hiçbir bilgi evrensel hale gelmez. Bu tür çabaları desteklemek gerekli. Ben “kapılar” diye başlık görünce sivil mimarlık örneği tarihi evlerimizin kapılarını çalışacaklar diye düşündüm, mutlu oldum. Ancak ayrıntıları görüp öyle olmadığını fark edince şaşırdığımı itiraf etmeliyim.Bu konudan çok uzun söz etmeyeceğim, ancak bu tür girişimlerin kentte yeni tartışmalar yaratmaktan başka bir yararı olmayacağı konusunda kişisel düşüncemi kamuoyu ile paylaşayım.
EDİRNE LAVANTA KOKACAK
Edirne sorunları olsa da turizm konusunda ileri adımlar atıyor. Demeç verenlerin yanı sıra somut projeleri gerçekleştirenlerin de varlığını belirtmek gerekiyor. Trakya Tarımsal Araştırma Müdürlüğü, Edirne Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği’nin düzenlediği “Edirne Lavanta Tarla Günleri” 7-10 Haziran tarihleri arasında çeşitli etkinliklere sahne olacak. Etkinliklere katkı veren Susesi ailesine de özellikle teşekkür etmeliyiz. Edirne’nin yıldızı parlayacak ise bunun kamu – yerel – sivil-özel birlikteliği ile olabileceğini hiç aklımızdan çıkarmamak gerekir. Deneme tarımı olarak birçok yerde başlayan ve olumlu sonuç alınan lavanta yetiştiriciliği sadece turizm açısından değil, tarım hatta sanayi açısından da önemli bir ürün haline gelebilir. Bir dostumun dediği gibi: “Bakalım lavanta kokusu yağ kokusunu bastırabilecek mi?”
AYÇİÇEĞİ GÜNLERİNİN DE ZAMANI GELMEDİ Mİ?
Çağımız görsel etkileşimin dünyada zirve yaptığı bir dönem. Ünlü Dr. Jivago filminde sonsuz ayçiçeği tarlalarının görüntülerini hayranlık ile izlemiştik. Edirne’de fotoğraf sanatçısı dostlarımızın hepsinin olağanüstü güzel ayçiçeği fotoğrafları var. Elele verip bir ayçiçeği festivalini başlatmak zor değil. Bence bu konuda liderlik etmesi gereken kuruluş Edirne Ticaret Borsası. Sevgili dostumuz Özay Öztürk bu konuda ilk adımı atabilir. Özellikle çiçeğe kalktığı dönemde gündöndülerimizin güzelliklerini tüm dünya ile paylaşabiliriz. Ha gayret.
KUMARHANE REKLAMI SUÇ!
Sayın Belediye Başkanı sizin reklam panolarınızda ve etkiniz olan başka yerlerde kumarhane reklamı yapılarak suç işleniyor. Bunun sorumluluğu doğrudan sizindir. Sizin kişisel yaşamınızdaki tercihler bizleri ilgilendirmez ancak lütfen Edirnelilerin kumara teşvik edilmesine aracı olmayın. Kaynak: Namık Kemal Döleneken 4694 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu yazıya toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İsveç’te belediye başkanı olmak… 3.1.2019
Ne işe yararsınız siz? 27.12.2018
Projelerini söyle 20.12.2018
Derdimiz su baskınları... 13.12.2018
Seçimler sele kapılırsa… 6.12.2018
Kim başkan olacak? 22.11.2018
Bir yol hikayesi 1.11.2018
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi? 18.10.2018
ETUS’a kıyak 11.10.2018
Bir belediye başkanı aranıyor 4.10.2018
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Haydi yapalım / Let’s do ıt… 13.9.2018
Yerel basın diye birşey var mı? 6.9.2018
PLAN YA DA PLANSIZLIK - BİLGİ YA DA CEHALET 9.8.2018
AFEDERSİNİZ... YAĞMUR... ALTYAPI VE BİTMEYEN TARTIŞMALAR... 1.8.2018
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK… 7.6.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 322 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
“O sene” hiç gelmedi
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da Aya Sofya Yansımaları
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Odaklanma, odaklanamama arası ince çizgi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.