Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
TARİHE IŞIK TUTACAK KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLADI - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
TARİHE IŞIK TUTACAK KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLADI 21.6.2022 - 17:39:28
İkinci Murat döneminde yapımına başlanan, Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman gibi padişahlara ev sahipliği yapan Edirne Sarayı’ndaki kazı çalışmalarına yeni sezonda da devam ediliyor. Yeni sezonda kazı çalışmalarının başladığı Edirne Sarayı’nda ortaya çıkarılacak eserler Osmanlı tarihine ışık tutacak.TARİHE IŞIK TUTACAK KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

İkinci Murat döneminde yapımına başlanan, Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman gibi padişahlara ev sahipliği yapan Edirne Sarayı Ören Yeri ziyaretçilere kapısını açmaya hazırlanıyor.

Trakya Üniversitesi (TÜ) ve Edirne Müzesi iş birliğinde gerçekleşen kazı çalışmalarıyla sarayın toprak altında kalan bazı kısımları gün yüzüne çıkarılmaya devam ediliyor.

2002 yılından bu yana Edirne Sarayı'nın ayağa kaldırılması için kazı çalışmaları devam ediyor.

Edirne Sarayı Ören Yeri içerisinde Adelet Kasrı, Kum Kasrı Hamamı, Matbaah-ı Amire (saray mutfağı) ile ören yerinin geri kalanının bu yıl ziyarete açılması bekleniyor.

Ören yerinin turizme katkısının büyük olması ve turizm için çekim merkezi olması bekleniyor. Bir yandan da kazı çalışmaları devam edecek. Edirne açısından bölgenin ciddi bir turizm potansiyeli olacak.

Osmanlı Saray Mutfağı'nın açılmasıyla ziyaretçiler o döneme ait eserleri ve ürünleri görme fırsatı bulacak. Yine onun dışında Kum Kasrı Hamamı, Adelet Kasrı da görülebilecek.

Salgın nedeniyle kazı çalışmaları yavaş ilerlese de yapılan çalışmalarda saray seramikleri, duvar çinileri, lüleler ve sikkeler bulundu. Bu yıl Akağalar Hamamı ve Alay Meydanı'nı çevreleyen çevre duvarının kuzeybatı köşesinde kazı çalışmaları sürüyor.

“Edirne’nin Osmanlı'ya 92 yıl başkentlik yaptı”

Edirne’nin Osmanlı'ya doksan iki yıl başkentlik yaptığını söyleyen Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu, “Kazı çalışmalarımız devam ediyor. Geçtiğimiz yıl pandemi döneminde yavaşlasa da birçok eser ortaya çıkartıldı. İki bin yirmi iki sezonunda da çalışmalar devam ediyor. Önce matbaa amiri ve demir kapı çevresine kazı çalışmalarımızı gerçekleştirmiştik. İki bin yirmi bir yılında da Enderun Camii'nde çalışmalarımızı gerçekleştirdik ve Akalar bölgesinde de çalışmalarımız var. Yeni sezonda biz önce yine Demirkapı çevresinde kazı çalışmalarına başladık ve bu çalışmalarımız esnasında iki adet çeşmenin temellerini ve su sistemine ulaştık. Aynı şekilde Cihannüma Hamamı'nda şu an gördüğünüz üzere çalışmalarımız devam ediyor.”

2021 yılında sezon içerisinde Silahtarağa Dairesi ve Hamamı’nda çalışma yapacaklarını belirten Kurtisoğlu, Edirne Sarayı’nın Osmanlı Devleti’nin ilk sarayı ve üç milyon metrekarelik alanıyla da en büyük saray alanlarından birisi olduğunu ifade etti.

Kalıntıların günümüze ulaşamadığını söyleyen Kurtisoğlu, bu önemli kültür varlığının ortaya çıkarılması, alanlarının net olarak belirlenebilmesi için arkeolojik çalışmaların çok önemli ifade etti.

Edirne Sarayı'nın canlandırılması için gerekli verilere ulaşmanın şart olduğunu ve bu kapsamda çalışmaların ekiplerce devam ettiğine değinen Kurtisoğlu,  gayretle çalışmaların sürdüğüne dikkat çekti.

“Öncelikli hedefimiz tabii ki günümüze ulaşamamış olan yapılar”

Kazıların hedeflerinden bahseden Kurtisoğlu, “Bizim öncelikli hedefimiz tabii ki günümüze ulaşamamış olan yapılar. Temellerine ulaşıp sarayın sınırlarını net olarak belirlenmesi. Onların da zaten restorasyon projeleri hazırlandı. Bildiği üzere Edirne Osmanlı'ya yıllarca başkentlik yapmış. Edirne'nin birçok noktasında da bulunduğumuz nokta gibi tarihi yapılar mevcut. Edirne'nin turizmine de aslında fayda sağlayacaktır. Edirne gerçekten her zaman söylenen klişe bir cümle vardır. Bir başkent her zaman başkenttir diye. Edirne'ye baktığımız zaman  İstanbul'un başkent olma sürecinden sonra ikinci bir başkent olarak varlığını korumuş ve kültürel olarak çok zengin bir kent karşımıza çıkıyor. Çok önemli şahsiyetleri bünyesinde taşıyor. Aynı şekilde Osmanlı mimarisi açısından baktığımız zaman da çok önemli yapıları yine aynı şekilde biz Edirne'de görebiliyoruz. Edirne'de çok sayıda tarihi eser mevcut. Aslında Edirne'nin bir bütüncül olarak değerlendirilip turizme kazandırılması elbette ki önemli” şeklinde konuştu.

Ebru Yıldız Günenç

 Kaynak: Ebru Yıldız Günenç 99 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
ULAŞIMDA AKSAMALAR YEREL YÖNETİM SORUNU ULAŞIMDA AKSAMALAR YEREL YÖNETİM SORUNU 18.8.2022
MEHMETÇİK, ÖLÜME TERK EDİLEN GÖÇMENLERE YARDIM ELİNİ UZATTI MEHMETÇİK, ÖLÜME TERK EDİLEN GÖÇMENLERE YARDIM ELİNİ UZATTI 18.8.2022
VAKALARIN ARTMASI BEKLENİYOR VAKALARIN ARTMASI BEKLENİYOR 18.8.2022
BAŞKAN TERCAN ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR BAŞKAN TERCAN ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR 18.8.2022
            BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KOORDİNASYON KURULU VALİ KIRBIYIK BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KOORDİNASYON KURULU VALİ KIRBIYIK BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI 18.8.2022
EDİRNE'DE UKRAYNALI ÇİFTİN ARAÇTA BIRAKTIĞI KÖPEK HAVASIZLIKTAN TELEF OLDU EDİRNE'DE UKRAYNALI ÇİFTİN ARAÇTA BIRAKTIĞI KÖPEK HAVASIZLIKTAN TELEF OLDU 18.8.2022
GURBETÇİLER DÖNÜŞ YOLUNDA KAPIKULE'DE GURBETÇİLER DÖNÜŞ YOLUNDA KAPIKULE'DE "HIZLI GEÇİŞTEN" MEMNUN 18.8.2022
EDİRNE'DEKİ TARİHİ KONAKLAR RESTORE EDİLECEK EDİRNE'DEKİ TARİHİ KONAKLAR RESTORE EDİLECEK 18.8.2022
EDİRNE'DE KANALİZASYONA DÜŞEN KOYUN KURTARILDI EDİRNE'DE KANALİZASYONA DÜŞEN KOYUN KURTARILDI 18.8.2022
BULGARİSTAN'DA ÇIKAN ORMAN YANGININDA ALEVLER EDİRNE'DEN GÖRÜLEBİLİYOR BULGARİSTAN'DA ÇIKAN ORMAN YANGININDA ALEVLER EDİRNE'DEN GÖRÜLEBİLİYOR 18.8.2022
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 102
Web Siteleri 156
Facebook 132
Twitter 11
Instagram 12
Youtube 14


Ankete 427 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.