Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Yunanistan’ın dünya kamuoyuna algı yaratmaya çalışıyor” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“Yunanistan’ın dünya kamuoyuna algı yaratmaya çalışıyor” 20.6.2022 - 09:59:22
Yunanistan’ın sınır hattına hendek kazdığı görüntüler hakkında açıklamalarda bulunan Uluslararası İlişkiler Bölümü Araştırma Görevlisi Emirhan Kaya, hendek kazma meselesinin savunmaya yönelim bir eylem olduğunu ve bunların tanksavar hendekleri olduğunu belirtti.“Yunanistan’ın dünya kamuoyuna algı yaratmaya çalışıyor”

Yunanistan ile Türkiye arasındaki kriz giderek artıyor. Son günlerde Meriç Nehri kıyısındaki hendek kazma çalışmalarının görüntülerinin iki ülke arasındaki gerilimi artırdı. Yunanistan’ın adalardaki gayri askeri statüdeki silahlanması gerilimi daha da tırmandırdı.

Yunan internet sitelerinde yüz otuz beş kilometrelik hat boyunca tanksavar hendeklerinin kazılması ile ilgi bazı videolar yayımlandı. Yunanistan iddaya göre doğal sınır olan Meriç Nehri boyunca tanksavar hendekleri açarak tankların geçişini engellemek istiyor. Yapılan bu çalışmalar hızı ise son günlerde arttı.

“Hendek kazma meselesi savunmaya yönelik bir eylem”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Trakya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Araştırma Görevlisi Emirhan Kaya, “Yunanistan esasında bu hendek kazma planını 2010-2011 yıllarında gündemine taşımıştı. Sınır hattı boyunca hendek kazmaya başladı ve son günlerde özellikle çalışmalarına hız verdi. Fakat bunu bir savaş çıkarma girişimi olarak okumamak gerekiyor. Esasında zaten bu hendek kazma meselesi savunmaya yönelik bir eylem” dedi.

Türk tarafından gelecek tankların geçişini engellemek için hendeklerin kazıldığını belirten Kaya, savunmaya yönelik yapılan bir eylem olduğuna dikkat çekti.

“Yunanistan’ın dünya kamuoyuna algı yaratmaya çalışıyor”

Yunanistan’ın dünya kamuoyuna algı yaratarak uluslararası mecralarda Türkiye’nin Yunanistan’a saldırı düzenleyebileceği ya da saldırgan yayılmacı politika izleyerek sınırlarını genişletmeyi hedefliyormuş gibi göstermek olduğunu söyleyen Kaya, “Burada şunu görüyoruz ki tarihsel süreç içerisinde Yunanistan ile Cumhuriyet kurulmadan önce de sonrasında da Türkiye'nin inişli çıkışlı ilişkileri vardı. Halen devam eden ve bir türlü kapanmayan, çözüme kavuşturulamayan sorunları var. Bunlar bazı dönemlerde gündeme geliyor. Bu durumda Kardak krizinde olduğu gibi sıcak çatışma ihtimali ortaya çıkıyor. Bugün de bunun bir benzerini görüyoruz. Bu zaman zaman dondurulan ilişkilerin tekrar su yüzüne çıkması söz konusu oluyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“ABD Yunanistan’dan yana”

Yunanistan’ın Amerika Birleşik Devletleri’ni arkasına alarak ege adalarının silahlandırmaya başladığını ifade eden Kaya, “Son dönemde Amerika Birleşik Devletleri de üslerini de arttırıyor. Cumhurbaşkanımız da beş artı dört şeklinde dokuz Amerikan üssünün varlığından bahsetti Yunanistan'da. Bu durum NATO üyesi olarak da aynı zamanda bu bizi rahatsız eden bir durum” ifadelerini kullandı.

“Yunanistan’ın algı oyunlarına gelmemeliyiz”

Yunanistan’ın amacının Türkiye’nin NATO ittifakından her an çıkabilecekmiş izlenimi yaratmak olduğunu belirten Kaya, “Yunanistan’ın bir yandan Türkiye NATO ittifakına ihanet eden ülkeymiş gibi her an çıkabilecekmiş algısını kuvvetlendirmeye çalıştığını görüyoruz. Bu anlamda Türkiye'nin özellikle NATO ittifakına tabii kendi çıkarlarını da öncelikle göz önünde bulundurarak NATO ittifakına sadık kaldığını kalması gerektiğini burada vurgulaması gerekiyor. Diğer yandan da caydırıcılık bu noktada çok önemli. Yunanistan'a karşı bizim ulusal çıkarlarımızı her zaman koruyacağımızı zaten devlet yetkililerimiz de son günlerde sıklıkla vurguluyorlar. Yani bu anlamda bizim esas olarak yapmamız gereken bir yandan Ulusal çıkarlarımızı koruyacağımıza dair güçlü bir vurgu yapmak. Diğer yandan da bizim en az Yunanistan kadar NATO ittifakına sadık kalacağımızı yani dönem dönem bu Rusya ile olan yakınlaşmalarımızın da yine ulusal çıkarlarımız gereği olduğunu burada vurgulamamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.Kaynak: Umut Poyraz 350 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
ULAŞIMDA AKSAMALAR YEREL YÖNETİM SORUNU ULAŞIMDA AKSAMALAR YEREL YÖNETİM SORUNU 18.8.2022
MEHMETÇİK, ÖLÜME TERK EDİLEN GÖÇMENLERE YARDIM ELİNİ UZATTI MEHMETÇİK, ÖLÜME TERK EDİLEN GÖÇMENLERE YARDIM ELİNİ UZATTI 18.8.2022
VAKALARIN ARTMASI BEKLENİYOR VAKALARIN ARTMASI BEKLENİYOR 18.8.2022
BAŞKAN TERCAN ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR BAŞKAN TERCAN ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR 18.8.2022
            BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KOORDİNASYON KURULU VALİ KIRBIYIK BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KOORDİNASYON KURULU VALİ KIRBIYIK BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI 18.8.2022
EDİRNE'DE UKRAYNALI ÇİFTİN ARAÇTA BIRAKTIĞI KÖPEK HAVASIZLIKTAN TELEF OLDU EDİRNE'DE UKRAYNALI ÇİFTİN ARAÇTA BIRAKTIĞI KÖPEK HAVASIZLIKTAN TELEF OLDU 18.8.2022
GURBETÇİLER DÖNÜŞ YOLUNDA KAPIKULE'DE GURBETÇİLER DÖNÜŞ YOLUNDA KAPIKULE'DE "HIZLI GEÇİŞTEN" MEMNUN 18.8.2022
EDİRNE'DEKİ TARİHİ KONAKLAR RESTORE EDİLECEK EDİRNE'DEKİ TARİHİ KONAKLAR RESTORE EDİLECEK 18.8.2022
EDİRNE'DE KANALİZASYONA DÜŞEN KOYUN KURTARILDI EDİRNE'DE KANALİZASYONA DÜŞEN KOYUN KURTARILDI 18.8.2022
BULGARİSTAN'DA ÇIKAN ORMAN YANGININDA ALEVLER EDİRNE'DEN GÖRÜLEBİLİYOR BULGARİSTAN'DA ÇIKAN ORMAN YANGININDA ALEVLER EDİRNE'DEN GÖRÜLEBİLİYOR 18.8.2022
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 102
Web Siteleri 156
Facebook 132
Twitter 11
Instagram 12
Youtube 14


Ankete 427 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.