Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
KENTİN YENİ MARKASI ‘EDİRNE KÜREK FESTİVALİ’ - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
KENTİN YENİ MARKASI ‘EDİRNE KÜREK FESTİVALİ’ 1.6.2022 - 09:50:28
TED Edirne Koleji öncülüğünde geçtiğimiz yıl Meriç Nehri’nde ilki düzenlenen Kürek Festivali’nin ikincisi bu yıl 4 Haziran 2022 Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Sporcuların ve kulüplerin dikkatini buraya çekmekten dolayı mutlu ve gururlu olduklarını belirten TED Edirne Koleji Kurucusu ve Kürek Kulübü Başkanı Nesim İba, vatandaşları festivale davet etti.KENTİN YENİ MARKASI ‘EDİRNE KÜREK FESTİVALİ’

Yurt içi ve yurtdışından yaklaşık 35 kulüp ve 500’e yakın sporcunun Meriç Nehri’nde kürek çekeceği festival için geri sayım başladı. Kente ilk kez bir kürek kulübü kazandıran ve nehirlerin turizme açılması için çalışmalarını sürdüren TED Edirne Koleji, bu yıl ikinci kez düzenlenecek festival için gün sayıyor.

Edirne ve Meriç Nehri’nin tarihi ve kültürel dokusu ile bütünleşecek geleneksel hale getirmeyi hedefledikleri festivalde Türkiye’nin önde gelen kulüplerini ve kürek sporcularını ağırlayacaklarını duyuran İba, hem nehirleri turizme kazandırmak, hem de kentin tanımı, turizmi ve gençlerin bu spora yönelmesinde çalışmalar yapmanın en büyük öncelikleri arasında olduğunun altını çizdi.

Meriç Nehri’nin eskiden kötü hatıralarla ve taşkınlarla anıldığını hatırlatan TED Edirne Koleji ve Kürek Kulübü Kurucusu Nesim İba, kentte hayata geçirilen kürek sporu ile artık Dünyanın ve Avrupa kürek camiasının da dikkatini çekmeye başladı.  

Geçtiğimiz yıl Meriç Nehri’nde ilk kez gerçekleştirilen Kürek Festivali’nin ikincisinin bu yıl 4 Haziran tarihinde yapılacağını belirten İba, Yurt içi ve yurtdışından yaklaşık 35 kulüp ve 500’e yakın sporcunun kürek çekeceği bir festival olacağını duyurdu.

“Misafirlerimizi ağırlamak için heyecanlı şekilde hazırlanıyoruz”

TED Edirne Koleji Kürek Kulübü olarak sporcuların ve kulüplerin dikkatini buraya çekmekten dolayı mutlu ve gururlu olduklarını ifade eden İba, “Festivalimize kısa bir süre kala valiliğimiz ve diğer kurumumuzla iş birliği yaparak 4 Haziran’da gerçekleştireceğimiz festival için hazırlığımızı sürdürüyoruz. Bizde sahadaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çocuklarımız gece gündüz demeden antrenmanlarını sürdürüyor. Misafirlerimizi ağırlamak için heyecanlı şekilde hazırlanıyoruz. İnşallah güzel bir festival olacak. Bize desteklerinden dolayı Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı Erhan Ertürk’e de teşekkürlerimizi sunuyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

“Meriç Nehri doğal bir parkura sahip, dikkatleri buraya çekmeyi başardık”

Kürek sporunun olağanüstü bir spor olması sebebiyle çok özel yere ve öneme sahip olduğunu aktaran İba, “Bu sporun en güzel tarafı şu Türkiye’de bir parkur yok. İlk festivalimizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmekle birlikte Sapanca ve Haliç’ten sonra dikkatleri buraya çekmeyi başardık. Meriç Nehri’nin doğal bir yapısı var. Bir parkurun uzunluğunun yaklaşık 2 bin 200 metre civarında olması lazım. Genişliğinin de en az 150 metre olması gerekir. Meriç Nehri’nin de en güzel yanı doğal parkurun oluşmuş olmasıdır” ifadelerine yer verdi.

Kürek sporunun Edirne’nin tanımında, turizminde ve gençlerin spora yönelmesinde ciddi farklar yaratacağını vurgulayan İba,  bu gururu da buradan paylaşmaktan, ön ayak olmaktan ve devletin verdiği destekten dolayı çok mutlu olduklarını aktardı.

Edirne Valiliği aracılığıyla kentte çalışmaları devam eden 3 Nehir 1 Şehir Projesi kapsamında nehirde bir akıntı problemi olduğunu hatırlatan İba,  “Tarihi köprünün biraz daha ilerisinde bir Arşimet tribünü bent yapılıyor ve o bentte yapıldıktan sonra sudaki akıntıda bitmiş olacak. Ağustos ayından sonra burası debisiyle, genişliğiyle daha da güzel hale gelecek” dedi.

HABER MERKEZİKaynak: Haber Merkezi 968 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
ULAŞIMDA AKSAMALAR YEREL YÖNETİM SORUNU ULAŞIMDA AKSAMALAR YEREL YÖNETİM SORUNU 18.8.2022
MEHMETÇİK, ÖLÜME TERK EDİLEN GÖÇMENLERE YARDIM ELİNİ UZATTI MEHMETÇİK, ÖLÜME TERK EDİLEN GÖÇMENLERE YARDIM ELİNİ UZATTI 18.8.2022
VAKALARIN ARTMASI BEKLENİYOR VAKALARIN ARTMASI BEKLENİYOR 18.8.2022
BAŞKAN TERCAN ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR BAŞKAN TERCAN ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR 18.8.2022
            BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KOORDİNASYON KURULU VALİ KIRBIYIK BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KOORDİNASYON KURULU VALİ KIRBIYIK BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI 18.8.2022
EDİRNE'DE UKRAYNALI ÇİFTİN ARAÇTA BIRAKTIĞI KÖPEK HAVASIZLIKTAN TELEF OLDU EDİRNE'DE UKRAYNALI ÇİFTİN ARAÇTA BIRAKTIĞI KÖPEK HAVASIZLIKTAN TELEF OLDU 18.8.2022
GURBETÇİLER DÖNÜŞ YOLUNDA KAPIKULE'DE GURBETÇİLER DÖNÜŞ YOLUNDA KAPIKULE'DE "HIZLI GEÇİŞTEN" MEMNUN 18.8.2022
EDİRNE'DEKİ TARİHİ KONAKLAR RESTORE EDİLECEK EDİRNE'DEKİ TARİHİ KONAKLAR RESTORE EDİLECEK 18.8.2022
EDİRNE'DE KANALİZASYONA DÜŞEN KOYUN KURTARILDI EDİRNE'DE KANALİZASYONA DÜŞEN KOYUN KURTARILDI 18.8.2022
BULGARİSTAN'DA ÇIKAN ORMAN YANGININDA ALEVLER EDİRNE'DEN GÖRÜLEBİLİYOR BULGARİSTAN'DA ÇIKAN ORMAN YANGININDA ALEVLER EDİRNE'DEN GÖRÜLEBİLİYOR 18.8.2022
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 102
Web Siteleri 156
Facebook 132
Twitter 11
Instagram 12
Youtube 14


Ankete 427 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.