Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
SİNSİ HASTALIK HİPERTANSİYONUN TETİKLEYİCİSİ: STRES - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
SİNSİ HASTALIK HİPERTANSİYONUN TETİKLEYİCİSİ: STRES 17.5.2022 - 15:14:45
Türk Kardiyoloji Derneği Hipertansiyon Çalışma Grubu Üyesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Servet Altay, sinsice ilerleyen hipertansiyon hastalığının en önemli tetikleyicilerinin başında stresli bir yaşam olduğunu belirtti.SİNSİ HASTALIK HİPERTANSİYONUN TETİKLEYİCİSİ: STRES

Türk Kardiyoloji Derneği Hipertansiyon Çalışma Grubu Üyesi ve Trakya Üniversitesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Servet Altay:
-"İnsanların birazcık stresten uzak durması gerekiyor, stres, hipertansiyon için tetikleyici ve dirençli hipertansiyonun altında yatan sebeplerden biri"

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla  açıklamada bulunan Altay, hipertansiyonun önlenebilir ölüm sebepleri arasında dünyada en sık görülen kronik hastalıklar listesinde ilk sırada yer aldığını söyledi.

Altay, her yıl çok sayıda kişinin ölümüne neden olan hipertansiyonun basit ölçüm ve tedavi yöntemleriyle çözülebilecek bir hastalık olduğunu ancak insanların çok fazla önemsemediği ve takip etmediği için hastalığın birçok organı etkileyebildiğini dile getirdi.

Kovid-19 salgınında geçen yıl kaybedilen insan sayısından daha fazlasının her yıl hipertansiyon nedeniyle yitirildiğini ifade eden Altay, şöyle konuştu:

"Dünya Sağlık Örgütünün 2019 yılı verilerine göre yaklaşık 10 milyon 800 bin kişi hipertansiyon nedeniyle ölüyor. Türkiye'de de her yıl 100 binin üzerinde kişi bu hastalık sebebiyle hayatını kaybediyor. Yılda 10 milyon kişinin önlenebilir bir hastalık nedeniyle hayatını kaybetmesi dikkati çekici.

3 yıldır uğraştığımız Kovid-19 nedeniyle 2021 yılında dünyada 4 milyona yakın ölüm var. Her yıl bu rakamın iki katından daha fazla hipertansiyon sebebiyle ölüm gerçekleşiyor ve biz bunu önleyebiliyoruz."

-"Ölçmeden bilemezsiniz"

Türk Kardiyoloji Derneği olarak, "Ölçmeden bilemezsiniz" sloganıyla insanları tansiyon takibine teşvik etmeye çalıştıklarını belirten Altay, şunları kaydetti:

"Böbrek yetmezlikleri, kalp yetersizlikleri, koroner arter hastalıkları, kalp krizleri, ritim bozuklukları, beyinde iskemik ve kanamalı inmeler, beyin kanamaları yani damar hastalıkları, aort yetmezliği, aort anevrizması gibi birçok hastalığın altında hipertansiyon yer alıyor. Sinsi ve gizli bir hastalık.

Yani bir kısmımızda baş ağrısı gibi bulgular verebiliyor ama çoğumuzda aslında bulgu vermeden hipertansiyon yerleşiyor ve yavaş yavaş organlarımızı bozuyor. Hekimler olarak bunun farkındayız ama insanların da biraz farkındalığının artması gerekiyor."

- Türkiye'de tuz tüketimi normalin 3 katı

Altay, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarının da hipertansiyon nedenleri arasında yer aldığını söyledi.

Tuz tüketiminin mutlaka azaltılması gerektiğini belirten Altay, şöyle devam etti:

"Türkiye, dünyada tuz tüketiminin en çok olduğu ülkelerden biri. Maalesef, yani ortalama günlük tuz tüketimi önerimiz 5 gramken, Türkiye'de 15-16 gram civarı tüketim saptanmış durumda.

Dolayısıyla tuz tüketimini azaltmamız gerekiyor. İkincisi obezite tansiyonun çok önemli bir sebebi. Dolayısıyla yeme alışkanlığını değiştirerek, düzenli fiziksel aktivite yaparak, kilo kaybı sağlarsak tansiyon konusunda çok avantaj sağlarız.

İnsanların birazcık stresten uzak durması gerekiyor, stres, hipertansiyon için tetikleyici ve dirençli hipertansiyonun altında yatan sebeplerden biri. Özellikle uyku apnesi gibi hastalıklarda hipertansiyon meydana gelebiliyor. Bunun dışında sigara ve alkol tüketiminin hipertansiyonu arttırdığı biliniyor. Hayvansal beslenmenin maalesef hipertansiyonda olumsuz etkileri var."

Altay, hipertansiyon hastaların yüzde 5 ile 10'unda hastalığın nedeni olarak ikincil bir hastalığın yattığını, alttaki sebebin de araştırılıp tedavi edilmesi gerektiğini dile getirdi.

- Kapanma döneminde hastaların yüzde 58'i tedaviye ulaşamadı

Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre Kovid-19 nedeniyle yaşanan kapanma döneminde hipertansiyon hastaların yüzde 58'inin tedaviye ulaşmakta sorun yaşadığını ifade eden Altay, "Tedavi ile ilgili sıkıntı yaşadık bu dönemde. Buna bağlı komplikasyonlar yani organ hasarları ortaya çıktı. İkinci olarak da bu dönemde insanların stres faktörleri, yeme alışkanlığının bozulması, yürüyüş ve aktivite yapmaması, evde kapanma gibi nedenlerle hipertansiyon hastalar, olumsuz etkilendi. Yeni hastalar ortaya çıktı. Bunun yanında da koronavirüs hastalarında hipertansiyon olanlar hastalığı daha çok ağır yaşadılar." diye konuştu.

 Kaynak: A.A 198 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
YUNANİSTAN'A KAÇMA GİRİŞİMİNDEKİ 10 TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ JANDARMA TARAFINDAN YAKALANDI YUNANİSTAN'A KAÇMA GİRİŞİMİNDEKİ 10 TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ JANDARMA TARAFINDAN YAKALANDI 27.9.2022
SONBAHARIN GELİŞİYLE BİRLİKTE AKTARLARDA YOĞUNLUK BAŞLADI SONBAHARIN GELİŞİYLE BİRLİKTE AKTARLARDA YOĞUNLUK BAŞLADI 27.9.2022
TRAKYA'DA BU YIL BUĞDAY REKOLTESİ 2 MİLYON 280 BİN TON OLDU TRAKYA'DA BU YIL BUĞDAY REKOLTESİ 2 MİLYON 280 BİN TON OLDU 27.9.2022
KÖY OKULLARI HAYAT BULMAYA DEVAM EDİYOR KÖY OKULLARI HAYAT BULMAYA DEVAM EDİYOR 27.9.2022
ALTIN FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ VATANDAŞLARA YATIRIM FIRSATI SUNUYOR ALTIN FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ VATANDAŞLARA YATIRIM FIRSATI SUNUYOR 27.9.2022
MİNİK ÖĞRENCİLER ÇADIR KAMPI ETKİNLİĞİNE KATILDI MİNİK ÖĞRENCİLER ÇADIR KAMPI ETKİNLİĞİNE KATILDI 27.9.2022
ETSO TED EDİRNE KOLEJİ KÜREK KULÜBÜ BAŞKANI İBA’YA TEŞEKKÜR ETTİ ETSO TED EDİRNE KOLEJİ KÜREK KULÜBÜ BAŞKANI İBA’YA TEŞEKKÜR ETTİ 27.9.2022
YAĞAN YAĞMUR HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ YAĞAN YAĞMUR HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ 27.9.2022
YURDA KAÇAK SOKULMAK İSTENEN 31 KÜRK İLE YILAN DERİSİ ELE GEÇİRİLDİ YURDA KAÇAK SOKULMAK İSTENEN 31 KÜRK İLE YILAN DERİSİ ELE GEÇİRİLDİ 27.9.2022
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ TÜRKİYE GENÇLİK FİLARMONİ ORKESTRASI'NDA GÖREV ALDI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ TÜRKİYE GENÇLİK FİLARMONİ ORKESTRASI'NDA GÖREV ALDI 27.9.2022
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 103
Web Siteleri 157
Facebook 132
Twitter 11
Instagram 12
Youtube 14


Ankete 429 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.