Edirne 6°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
5 BUÇUK ASIRLIK TARİHİ DOKU GEÇMİŞE IŞIK TUTACAK - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
5 BUÇUK ASIRLIK TARİHİ DOKU GEÇMİŞE IŞIK TUTACAK 26.11.2021 - 17:04:02
5 buçuk asırlık tarihi dokusuyla geçmişten günümüze kültürleri yaşatmak üzere Devecihan Kültür Merkezi, proje ve çalışmalar sonucunda Rumeli Kültür Sanat Akademisi olarak faaliyetlerine devam edecek. Akademi içerisinde geçmişi günümüze yansıtmak üzere 9 farklı atölye barındırıyor.5 BUÇUK ASIRLIK TARİHİ DOKU GEÇMİŞE IŞIK TUTACAK

Edirne Valisi Ekrem Canalp’in katılımıyla açılışı gerçekleştirilen içerisinde 9 atölyenin bulunduğu Rumeli Kültür Sanat Akademisi’nin açılışı gerçekleştirildi.       
Yüzyıllara meydan okuyan Devecihan Kültür Merkezi, geleneksel sanatların hayat bulacağı ve geçmişe ışık tutması amaçlanan Rumeli Kültür Sanat Akademisi olarak faaliyete geçti.

Rumeli Kültür ve Sanat Akademisi’nde Hüsn-i hat, aynalı süpürge, çini işlemeciliği, mis sabunu, kalem kâğıt ve nakkaş, edirnekari, saray mutfağı, sepet örücülüğü ve saraciye atölyeleri olmak üzere 9 farklı bölüm yer alıyor.

Rumeli Akademisi Eğitim ve Kültür Derneği Balkan Halk Dansları topluluğu gösterisi ile başlayan açılış programında saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Devecihan Kültür Merkezi’ne ilk defa koordinasyon toplantısı vesilesiyle gittiğini hatırlatan Edirne Valisi Ekrem Canalp, böylesine tarih kokan 550 yıllık bir mekânın çok az kullanılmasının üzücü verici olduğunu ve 2 yıllık bir çalışma sonrası buraya yeni bir ivme kazandıracak projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

550 yıllık bu yapıyı tekrar Edirne’nin kültürüne, turizmine ve ekonomisine kazandırmanın mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını belirten Vali Canalp, burada çeşitli atölyelerin yer aldığını ve bu atölyelerin kentin kültürüne ve turizmine ne şekilde hizmet edeceğinin ipuçlarını vereceğini ifade etti.

“9 atölye Edirne ile özdeşleşmiş geçmişimizin bir parçasıdır”

9 farklı atölye ile geçmişin mirasını yaşatacaklarını belirten Vali Canalp; “Saray mutfağı ile birlikte Rumeli’nin lezzetlerini de gelen misafirlerimize sunma imkânımız olacak. Tarihi bir mekânın içerisinde geleneksel Osmanlı saray mutfağına ait lezzetleri tadabileceğiz ve Rumeli’nin bütün mutfağının özelliklerini sunacağız. Bu açılan 9 atölye Edirne ile özdeşleşmiş geçmişimizin bir parçasıdır” dedi.

                “Çarkı böyle hızlı şekilde çevirmeye devam edeceğiz”
                Edirne’de tüm kurumların beraber çalışması neticesinde güzel eserler ortaya çıkardıklarını dile getiren Vali Canalp; “Gönlümüzden geldiğince aşkla ve heyecanla çalıştıkça yepyeni projeler sürekli olarak gündemimizde yer almaya devam edecek. Bir tarafından yeni eserlerin açılışlarını yapacağız ama aynı zamanda da yepyeni projelerin temellerini atıyor olacağız. Bu çarkı böyle hızlı şekilde çevirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, geleneksel el sanatlarının özlemlerini dileklerin, inanışların, duygu ve düşüncelerin somut anlatımları olduğunu söyledi.

Rumeli Kültür Sanat Akademisi olarak yeniden işlevlendirilen Devecihan Kültür Merkezi’nin hayırlı olmasını dileyen Soytürk, “Burası Milletin eşsiz kültürünün sanatın derinlik ve zenginliğinin sanatçılarımızın zarafeti, estetiği bilgi birikim ve becerisinin bununla birlikte saray mutfağının yerli ve yabancı ziyaretçilere sunulacağı yerin adıdır. Burası çocukların öğrenerek deneyimleyeceği, sanatla tanışacağı bir yer olacaktır. Geleneğin gelecekle buluştuğu kültür, sanat, edebiyat, müzik, tiyatro ve gastronominin merkezi haline gelecektir. Burasını yerli ve yabancı ziyaretçilerimizin kültür sanat zenginliğimizi bizzat görebileceği ve deneyimleyecekleri kültür yolu rotamıza da dâhil etmiş oluyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Ressam Tayyip Yılmaz’ın yağlı boya tabloları serisinin açılışı yapıldı. Serginin gezilmesinin ardından geleneksel el sanatları ve gastronomi atölyesinde yapılan çalışmalar incelendi.

Atölyeleri dolaşıp çalışmalar hakkında bilgi alan Edirne Valisi Ekrem Canalp, hüsn-i hat atölyesinde yazı yazdı. Atölyeleri ziyaret ederek, usta öğreticilerden bilgi alan Vali Canalp’in eşi Dr. Ayten Canalp ve AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba saraciye ve sarıkçılık atölyesindeki çalışmalara eşlik etti.
Kaynak: Kumru Öngün 109 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
TED EDİRNE KOLEJİ ANTALYA’DA YANAN  ORMANLARI TEKRAR YEŞERTMEK İÇİN DESTEK VERDİ TED EDİRNE KOLEJİ ANTALYA’DA YANAN ORMANLARI TEKRAR YEŞERTMEK İÇİN DESTEK VERDİ 27.1.2022
9 BUÇUK SAAT ELEKTRİK KESİNTİSİ YAŞANACAK 9 BUÇUK SAAT ELEKTRİK KESİNTİSİ YAŞANACAK 27.1.2022
VATANDAŞLAR CAZİP FİYATLARLA ESKİMİŞ OLAN TELEFONLARINI YENİLEYEBİLİYOR VATANDAŞLAR CAZİP FİYATLARLA ESKİMİŞ OLAN TELEFONLARINI YENİLEYEBİLİYOR 27.1.2022
SOĞUK HAVA BALIK FİYATLARINI ETKİLEDİ SOĞUK HAVA BALIK FİYATLARINI ETKİLEDİ 27.1.2022
CAMİLERİ TANITMAK İÇİN ALMANYA'DAN TÜRKİYE'YE BİSİKLETLE GELDİ CAMİLERİ TANITMAK İÇİN ALMANYA'DAN TÜRKİYE'YE BİSİKLETLE GELDİ 27.1.2022
TROİT AMELİYATINDA İZSİZ CERRAHİ YÖNTEMİYLE HASTALARIN BOYNUNDA İZ KALMIYOR TROİT AMELİYATINDA İZSİZ CERRAHİ YÖNTEMİYLE HASTALARIN BOYNUNDA İZ KALMIYOR 27.1.2022
EŞİNİ DARBETTİĞİ ÖNE SÜRÜLEN KİŞİ TUTUKLANDI EŞİNİ DARBETTİĞİ ÖNE SÜRÜLEN KİŞİ TUTUKLANDI 27.1.2022
KEŞAN'DA KONTROLDEN ÇIKAN TIR DEVRİLDİ KEŞAN'DA KONTROLDEN ÇIKAN TIR DEVRİLDİ 27.1.2022
BAŞKAN İBA’DAN İMAMOĞLUNA TEPKİ BAŞKAN İBA’DAN İMAMOĞLUNA TEPKİ 27.1.2022
Tunca nehri kıyıları buz tuttu Tunca nehri kıyıları buz tuttu 26.1.2022
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 100
Web Siteleri 151
Facebook 131
Twitter 11
Instagram 10
Youtube 14


Ankete 417 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.