Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
TED Edirne Koleji’nde Cumhuriyet coşkusu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
TED Edirne Koleji’nde Cumhuriyet coşkusu 28.10.2021 - 18:28:19
Türk Eğitim Derneği (TED) Edirne Koleji’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı.TED Edirne Koleji’nde Cumhuriyet coşkusu


Türk Eğitim Derneği (TED) Edirne Koleji’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı.

TED Edirne Koleji’nin konferans salonunda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98’inci yılı dolayısıyla tören düzenlendi. Kovid-19 salgınının devam etmesi nedeniyle tören alanında gerekli tedbirler alındı. Okula girişte HES kodu sorgulaması yapılarak veliler içeriye alındı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan kutlamalar, konuşmalar ve öğrencilerin gösterileri ile devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı TED Edirne Koleji Kurucu Müdürü Arzu Aydın gerçekleştirdi.

 “Cumhuriyete doğru giden yolu çok iyi bilmek, anlamak ve her zaman hatırlarda canlı tutmak zorundayız”

Kurtuluş Savaşı’nın dünyanın görüp görebileceği en şanlı ve en zorlu savaşlardan birisi olduğuna değinen TED Edirne Koleji Kurucu Müdür Arzu Aydın, “Düşman her türlü silaha ve sayıca üstünlüğe sahipti. Ancak farkında olmadıkları bir şey vardı. Bu millet hür doğmuştu, hür yaşardı. Bayrağının yere inmesine son kişi toprağa düşene kadar izin vermezdi. Bu sebeplerdendir ki Kurtuluş Savaşı zorluklar içinde kazanılmış bir var oluş savaşıdır. Bu savaş, 4 koca yıl kadınıyla erkeğiyle çocuğuyla verilmiş kutsal bir mücadeledir. Bu nedenle de büyük bir imparatorluktan Cumhuriyete doğru giden yolu çok iyi bilmek, anlamak ve her zaman hatırlarda canlı tutmak zorundayız. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Büyük Türk milletinin kanı, canı ve büyük emekleriyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, tüm varlık ve değerleriyle sonsuza dek yaşaması, çocuktan kadına, yaşlıdan gence herkesin vazgeçilmez ortak sorumluluğu olmalıdır. Bu anlamlı günde herkesi büyük içtenlikle kutluyorum. Bağımsız yaşama arzusuyla elde edilen bu büyük zaferi sürekli hale getirmek isteyen ve hedefi tam bağımsızlığı korumak ve muasır medeniyetler seviyesine taşımak olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu hedeflere ancak ve ancak Cumhuriyet ve demokrasi ile varılacağını görmüştür.” Şeklinde konuştu.

“Türk milletinin ortak mücadelesi sonunda kurulan Cumhuriyetimizin 98. Yılını coşku, gurur ve kıvançla kutluyoruz”

Cumhuriyetin tıpkı kuruluşundaki temel mantıkta olduğu gibi tam bağımsız güçlü ve demokrasi çinde yaşayan dünya devleti olarak vatandaşlara büyük görev ve sorumluluklar düştüğünü ifade eden Aydın, “Bu sorumluluğun bilinci ile Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi Türk ulusunun yaradılışına ve yaşamına en uygun olan yönetim şekli cumhuriyettir. Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak olan sizlersiniz diyerek bu görevi gençliğe emanet etmiştir. Bu emaneti koruma görevini yerine getirmek için de bilgili ve güçlü olmak zorundasınız. Tarihinizi, kültürünüzü ve inancınızı iyi bilmek durumundasınız. Hem milli, hem de evrensel kültürü öğrenmelisiniz. Ülkemize ve milletimize karşı sorumluluklarınızı bilen dünya milletleri ailesinin bir üyesi olarak dünya ile aynı çizgide yaşamayı başarabilen, istiklal ve istikbalimize yönelen tehlikeleri zamanında sezebilen ve bunu başarabilmek için de devamlı kendini yenileyen, geliştiren gençliğe ihtiyacımız bulunmaktadır. Umut ediyoruz ki ülkemizi bulunduğumuz yerden çok daha ileriye götürecek gençlik yetişmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle yüce Türk milletinin ortak mücadelesi sonunda kurulan Cumhuriyetimizin 98. Yılını coşku, gurur ve kıvançla kutluyoruz. Bölünmez bütünlüğümüzün teminatı olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından halk oyunları gösterisi ile ilkokul jimnastik ve step ekibinin gösterisi dikkat çekti. Gösteriler veliler tarafından ilgiyle izlendi. Öğrenciler Mehmet Akif Ersoy, Safiye Ayla, Cahit Arf, Sabiha Gökçen, Abidin Dino, Halide Edip Adıvar gibi isimlerin karakterlerini canlandırdı.

Tören öğrencilerin ellerinde Türk bayraklarıyla sahneye çıkması ve öğrenci andını okumasının ardından sona erdi.

Kumru ÖngünKaynak: Kumru Öngün 221 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
BİR HAFTADA İKİNCİ KAZA BİR HAFTADA İKİNCİ KAZA 26.11.2021
5 BUÇUK ASIRLIK TARİHİ DOKU GEÇMİŞE IŞIK TUTACAK 5 BUÇUK ASIRLIK TARİHİ DOKU GEÇMİŞE IŞIK TUTACAK 26.11.2021
SODAM’IN ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR SODAM’IN ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR 26.11.2021
KADES’İN ÖNEMİ ANLATILDI KADES’İN ÖNEMİ ANLATILDI 26.11.2021
HUZUREVİNDE MEVLİT PROGRAMI DÜZENLENDİ HUZUREVİNDE MEVLİT PROGRAMI DÜZENLENDİ 26.11.2021
EDİRNE’DE 54 FIRINCIDAN 19 TANESİ ÜYELİKTEN ATILDI EDİRNE’DE 54 FIRINCIDAN 19 TANESİ ÜYELİKTEN ATILDI 26.11.2021
TRAKYA İÇİN KUVVETLİ VE GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK UYARISI TRAKYA İÇİN KUVVETLİ VE GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK UYARISI 26.11.2021
"OSMANLI MUTFAĞINDA LEZZETLİ YEMEKLERDEN BİRİ MANGIR “ 26.11.2021
Selimiye Camisi'nin kapsamlı restorasyonuna başlanıyor Selimiye Camisi'nin kapsamlı restorasyonuna başlanıyor 26.11.2021
KADINLAR, ŞİDDETE DİKKAT ÇEKTİ KADINLAR, ŞİDDETE DİKKAT ÇEKTİ 25.11.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 99
Web Siteleri 148
Facebook 130
Twitter 11
Instagram 9
Youtube 14


Ankete 411 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.