Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Kurtuluştan Kurtuluşa” 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Özel Şenlik Programı beğeni topladı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“Kurtuluştan Kurtuluşa” 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Özel Şenlik Programı beğeni topladı 28.10.2021 - 18:20:57
Keşan Belediyesi ve Doğru Cevap Okulları işbirliğinde düzenlenen “Kurtuluştan Kurtuluşa” isimli 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Özel Şenlik Programı 27 Ekim 2021 Çarşamba günü gerçekleştirildi.“Kurtuluştan Kurtuluşa” 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Özel Şenlik Programı beğeni topladı


            
Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans Salonu’nda saat 20.30 sıralarında başlayan etkinliğe; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ünal, Meclis Üyesi Şafak Uslu, Doğru Cevap Okulları yönetimi, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve vatandaşlar.
               
Program saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Programda ilk olarak konuşan Doğru Cevap Okulları Müdürü Anıl Çakar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na programın düzenlenmesinde verdiği desteklerden ötürü teşekkür ederek, şunları söyledi. “Cumhuriyet nedir?’ diye soracak olursanız. Cumhuriyet, 16 Mayıs 1919’da İstanbul’dan hareket eden Bandırma Vapuru’nun 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıyla emperyalizme karşı başlatılan Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin siyasi zeminde de taçlandırılmasıdır. Dünyanın en çalkantılı dönemlerinden birinde, ulusal egemenliğimizi gerçekleştirip çağdaş bir devlet olma yolunda adımlar atmaktır. Türkiye’yi çağdaş bir toplum haline getirebilmek için ilke ve devrimler ortaya koymaktır. Anadolu’yu dört bir yandan demir ağlarla örmek; onları planlayan mühendislerin yetişmesi için eğitim hamleleri yapmaktır. Cumhuriyet, köy enstitüleridir, Gölköy’dür, Hasanoğlan’dır, Kepirtepe’dir, kimya alanında Nobel Ödülü kazanan Mardinli Aziz Sancar’ı yetiştiren idealdir. Kadın erkek eşitliğini sözde değil özde gerçekleştirebilmektir. ‘Ey kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın’ diyebilmektir. Esareti hiçbir zaman kabul etmeyen, Türk milletinin karakterine en çok yakışan yönetim biçiminin bu olduğunu söyleyen Anafartalar kahramanı, dünyanın gördüğü en büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’tür cumhuriyet. Her geçen yıl daha da büyüyen kitlelerle Cumhuriyet Bayramımızı kutlamaya devam edeceğiz. Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk!”
 
               Daha sonra söz alan Mustafa Helvacıoğlu, Her birimiz farklıyız. Çok sesli ve çok renkli bir Keşan’ız. Ama biz ayrışmayı değil, tıpkı bu gece olduğu gibi cumhuriyet değerleri etrafında birleşmeyi seçiyoruz. Onun için böyle güçlüyüz.” dedi.
                “Cumhuriyet; ayağında çarıkla gezen atalarımızın bastığı toprağa sahip çıkmaktır”
               
Bugün bu ülkede ve şehirde yaşanan tüm güzelliklerin, görülen birliktelik tablosunun geleceğe duyulan umut olduğunu belirten Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Bu gece; bu umudun ve güvenin teminatı olan ışıl ışıl gençlerimiz, çok özel bir program hazırladı. İnanın muhteşemler. Müthiş bir enerjileri var. Güç katıyorsunuz ve bizlere enerji veriyorsunuz. Sizin bu muhteşem iradeniz, bu güzel ülkenin, Keşan’ın ve bu yüce milletin geleceğinin teminatıdır. İşte tüm bu güzellikler cumhuriyet sayesindedir. İşte o yüzden; tarihi şeref levhalarıyla dolu aziz milletimizin bir ferdi olarak, her zaman olduğu gibi bugün de gurur doluyum. Gururluyum çünkü sadece bir bayramı kutlamak için değil, yüksek kültürümüzün dönüm noktalarından birini kutlamak için de bu gece bir aradayız. Bu büyük bayramın bizden beklediği de işte budur. Bu büyük millete bağımsızlığını yeniden armağan etmiş Aziz Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bizlerden beklentisi budur. Çünkü cumhuriyet; ayağında çarıkla gezen atalarımızın bastığı toprağa sahip çıkmaktır. Bir tas hoşafla tüm gün savaşan Mehmetçiğin ellerindeki kınadır, Cumhuriyet alın teri, gözyaşı ve emektir, anaların ve evlatların gözyaşıdır. Cumhuriyet; ‘geldikleri gibi giderler’ diyebilecek bir kararlılığa ve inanca sahip olmaktır. Ben bu vesileyle; atalarımızın bu mukaddes emanetine sahip çıkacağımıza söz veriyor, teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum, Keşan Belediyemize ve Doğru Cevap Koleji işbirliğinde hazırlanan bu fevkalade program için de gençlerimizin gözlerinden onları yetiştiren anne ve babaların ellerinden öpüyorum.”  

                               Program, Açelya Tuana Arıcı ve Zehra Sakmuk’un “Fikrimin İnce Gülü” ve “Nazende Sevgilim” isimli şarkıları seslendirmesi ve ardından Gökhan Hasar Orkestrası’nın canlı müzik performansı ile devam etti. Ardından Keşan Belediyesi Halk Dansları Topluluğu gösterilerini sahneledi.
                Programın devamında Ecem Meriç, “Vatan Destanı” isimli şiiri okurken, sinevizyon görüntüsü katılımcılara izlettirildi. Programda canlandırılan “Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık” isimli piyes ve vals gösterisi beğeniyle izlendi.  Program “Cumhuriyet Korosu”nun eserlerinin seslendirmesinin ardından sona erdi.

 Kaynak: Haber Merkezi 218 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
BİR HAFTADA İKİNCİ KAZA BİR HAFTADA İKİNCİ KAZA 26.11.2021
5 BUÇUK ASIRLIK TARİHİ DOKU GEÇMİŞE IŞIK TUTACAK 5 BUÇUK ASIRLIK TARİHİ DOKU GEÇMİŞE IŞIK TUTACAK 26.11.2021
SODAM’IN ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR SODAM’IN ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR 26.11.2021
KADES’İN ÖNEMİ ANLATILDI KADES’İN ÖNEMİ ANLATILDI 26.11.2021
HUZUREVİNDE MEVLİT PROGRAMI DÜZENLENDİ HUZUREVİNDE MEVLİT PROGRAMI DÜZENLENDİ 26.11.2021
EDİRNE’DE 54 FIRINCIDAN 19 TANESİ ÜYELİKTEN ATILDI EDİRNE’DE 54 FIRINCIDAN 19 TANESİ ÜYELİKTEN ATILDI 26.11.2021
TRAKYA İÇİN KUVVETLİ VE GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK UYARISI TRAKYA İÇİN KUVVETLİ VE GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK UYARISI 26.11.2021
"OSMANLI MUTFAĞINDA LEZZETLİ YEMEKLERDEN BİRİ MANGIR “ 26.11.2021
Selimiye Camisi'nin kapsamlı restorasyonuna başlanıyor Selimiye Camisi'nin kapsamlı restorasyonuna başlanıyor 26.11.2021
KADINLAR, ŞİDDETE DİKKAT ÇEKTİ KADINLAR, ŞİDDETE DİKKAT ÇEKTİ 25.11.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 99
Web Siteleri 148
Facebook 130
Twitter 11
Instagram 9
Youtube 14


Ankete 411 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.